Stok Fotoğrafçılığı İçin Anahtar Kelime Önerileri

Spread the love

Stok fotoğrafçılığıyla ilgili bilgiler verdiğimden beri anahtar kelime önerileri ile ilgili epey soru aldım. O kadar çok fotoğraf türü var ki bu soruya kapsamlı bir cevap vermek epey zor. Ben bu yazımda belli başlı durumlarda hangi anahtar kelimelerini eklemenizin faydalı olabileceğini paylaşacağım.

Bu kelimeler dışında daha önce Twitter hesabımdan paylaştığım, anahtar kelime bulma konusunda yardımcı olabilecek siteleri de şuraya bırakıyorum: https://twitter.com/AkinOzcan85/status/1330949467953115137 

Burada da stok fotoğrafçılığıyla ilgili daha önceden yazdığım yazılar mevcut: https://tusbeyinli.com/category/stok-fotografciligi

Yazacağım anahtar kelimeleri, stok fotoğrafçılığı yaparken kullanabileceğiniz birkaç pratik ve temel öneri olarak değerlendirebilirsiniz. Bunlar dışında eklemeniz ve bulmanız gereken birçok anahtar kelime olacak tabii ki. Bunun için de yukarıda verdiğim siteleri veya stok sitelerinin kendi araçlarını kullanabilirsiniz.

Fotoğraf;

insan içeriyorsa: people
insan içermiyorsa: nobody, no people
yazı alanı içeriyorsa: copy space, space for text
üstten çekim ise: top view, overhead
arka plan netlenmiş halde ise: focused on background
düz fonlu ise: isolated (mesela beyaz zemin üzerindeyse “isolated on white background”)
belirli bir yere odaklıysa: selective focus
yakın çekimse: closeup, close up
çok yakın çekimse: macro
ters ışıkta çekildiyse: backlight, silhouette
silüet içeriyorsa: silhouette
gün batımı çekimiyse: sunrise, sunset, sunlight, sun, twilight, dask
yaşlı insan içeriyorsa: elderly, elder, senior
çiçek içeriyorsa: bloom, blossom
belirli bir konseptte ise: concept, concept photography
siyah beyaz ise: black and white photography
tarım ürünü içeriyorsa: cultivation, product, crop, farming
mecaz veya kinaye türündeyse: metaphor, allegory

Bunların dışında yeni öneriler de aklıma gelirse bu yazıyı güncellerim. Eklemelerim olması durumunda ara ara da Twitter’dan paylaşırım. Siz de bu yazıyı paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Son olarak bana Twitter adresim: https://twitter.com/AkinOzcan85 

Görüşmek üzere.

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.