Sen De Mi Brütüs? WhatsApp’te Reklam Dönemi Başlıyor

Reklamsız platformlardan birini daha kaybetmek üzereyiz: Whatsapp…

2014 yılında Facebook tarafından satın alınan mesajlaşma uygulaması Whatsapp de reklam dünyasına adım atıyor. Facebook’un olan bir şitketin bu kararına şaşırdık mı? Tabii ki hayır. 2 yıl önce ilk birleşme haberleri geldiğinde bile Facebook’un devasa bir telefon datasına sahip olacağı ve bu datadan elbette günün birinde faydalanacağı düşünülüyordu. O gün geldi çattı.

“Anadolu Sigorta’dan Whatsapp Sitcom’u: Bizim Aile” yazısı için tıklayın.

“Reklam almama” politikası ile yola çıkan Whatsapp, artık Facebook ile daha fazla data paylaşacağını açıkladı. Bu paylaşımın sonuçlarından biri olarak da artık bazı markalar, kullanıcılara pazarlama mesajları gönderebilecek. “Bir bu eksikti” dediğinizi duyar gibiyim. Sizinle benzer görüşte olan danışmanlık şirketi uzmanı Pamela Clark-Dickson, Whatsapp’in Facebook’tan bağımsız kalacağına söz verdiğini ve bu sözü tutmadığı için kullanıcıların bu hareketi bir ihanet olarak görebileceğini belirtiyor.

Her ne kadar Whatspp, gönderilecek pazarlama mesajlarının, kullanıcının ilgisini çekebilecek mesajlar olacağını söylese de birçok yerde reklama maruz kalan kullanıcıların Whatsapp’te de reklam görmekten hoşlanacağını hiç sanmıyorum. Spam mesajların da önüne geçebileceğini iddia eden Whatsapp’in, reklam döneminde nasıl tepkiler ve aksiyonlar alacağını hep beraber göreceğiz.

Paylaşım Butonları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir