DiğerSosyal Medya

Sen De Mi Brütüs? WhatsApp’te Reklam Dönemi Başlıyor

Spread the love

Reklamsız platformlardan birini daha kaybetmek üzereyiz: Whatsapp…

2014 yılında Facebook tarafından satın alınan mesajlaşma uygulaması Whatsapp de reklam dünyasına adım atıyor. Facebook’un olan bir şitketin bu kararına şaşırdık mı? Tabii ki hayır. 2 yıl önce ilk birleşme haberleri geldiğinde bile Facebook’un devasa bir telefon datasına sahip olacağı ve bu datadan elbette günün birinde faydalanacağı düşünülüyordu. O gün geldi çattı.

“Anadolu Sigorta’dan Whatsapp Sitcom’u: Bizim Aile” yazısı için tıklayın.

“Reklam almama” politikası ile yola çıkan Whatsapp, artık Facebook ile daha fazla data paylaşacağını açıkladı. Bu paylaşımın sonuçlarından biri olarak da artık bazı markalar, kullanıcılara pazarlama mesajları gönderebilecek. “Bir bu eksikti” dediğinizi duyar gibiyim. Sizinle benzer görüşte olan danışmanlık şirketi uzmanı Pamela Clark-Dickson, Whatsapp’in Facebook’tan bağımsız kalacağına söz verdiğini ve bu sözü tutmadığı için kullanıcıların bu hareketi bir ihanet olarak görebileceğini belirtiyor.

Her ne kadar Whatspp, gönderilecek pazarlama mesajlarının, kullanıcının ilgisini çekebilecek mesajlar olacağını söylese de birçok yerde reklama maruz kalan kullanıcıların Whatsapp’te de reklam görmekten hoşlanacağını hiç sanmıyorum. Spam mesajların da önüne geçebileceğini iddia eden Whatsapp’in, reklam döneminde nasıl tepkiler ve aksiyonlar alacağını hep beraber göreceğiz.

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.