SliderStok Fotoğrafçılığı

Stok Fotoğrafçılığına Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

Spread the love

 

Son Güncelleme: 6 Mayıs 2024

Stok fotoğrafçılığına yeni başlayanlar ve başlamayı düşünenler için Twitter’dan yaptığım bilgi akışını bu yazımda toplamaya karar verdim.

📌 VİDEO

Fujifilm Türkiye youtube kanalında yayınlanan ve stok fotoğrafçılığından bahsedilen bir video. Süresi uzun da olsa fikir vermesi açısından izlemenizi öneririm.

youtube.com/watch?v=eMCJsj

📌 EĞİTİM

Başlangıçtan ileri seviyeye detaylı stok fotoğrafçılığı eğitimi. Ahmet benim bu işe girmeme vesile olan kişilerden biri. Ücretine göre dolu dolu bir içeriği olan bu eğitimi ben de satın aldım ve öğrendiğim epey yeni konu oldu.

egitim.kureselis.com/egitimler/stok

📌 BLOG YAZILARI

Elimden geldiğince tecrübelerimi ve öğrendiklerimi tweet’ler ile ve blog yazılarıyla paylaşmaya gayret gösteriyorum. Onlara da göz atabilirsiniz.

tusbeyinli.com/category/stok-

📌 ÇEKİM LİSTESİ

Shutterstock, aylık olarak bir sonraki ay ihtiyaç duyulacak içerikleri paylaşıyor. Buraya da mutlaka göz atmalısınız.

shutterstock.com/explore/the-sh

📌 PHOTOSHOP PAKETİ

Stok fotoğrafçılığı yaparken fotoğrafları işlemeye çok ihtiyacınız olacak. Bu yüzden Photoshop ve Lightroom paketini satın alabilirsiniz. Yıllardır 50 TL olan paket maalesef birkaç ay önce 370 TL civarına çıktı. Ama Adobe ile yazışıp indirim talebinde bulunabilirsiniz.

adobe.com/tr/creativeclo

📌 ALTERNATİF PHOTOSHOP

Eğer Photoshop’a alternatif ücretsiz bir program arayışınız varsa paylaştığım tweet’imin altına eklediğim tweet’lere göz atabilirsiniz.

https://twitter.com/AkinOzcan85/status/1475401640882720768

📌 TWITTER LİSTESİ

Stok ajanslarını tek bir yerde topladığım Twitter listem var. Dilerseniz bu listeyi takip edebilirsiniz.

twitter.com/i/lists/133045

📌 ADOBE DERSLERİ

Fotoğraflarınızı işlerken bilmeniz gerekenlerle ilgili özet dersleri bu sayfada bulabilirsiniz.

helpx.adobe.com/photoshop/view

📌 CONTRIBUTOR BLOG

Shutterstock’un katkı sağlayanlar için faydalı yazıları paylaştığı Contributor Blog’u takip etmenizi öneririm.

shutterstock.com/blog/contribut

📌 ADOBE METADATA REHBERİ

Adobe’nin fotoğraf kategorisi bazlı anahtar kelime ve açıklama önerilerinin olduğu rehber. Bunun da çok faydalı olacağını düşünüyorum.

https://adobestock.adobe.com/Metadata-Field-Guide.html 

Stok fotoğrafçılığına yeni başlayanlar ve başlamayı düşünenler için faydalı olacağını umuyorum.


ÖNERDİĞİM EĞİTİMLER

Stok Fotoğrafçılık Eğitimi: Sıfır durumda iseniz iyi bir başlangıç için, belirli bir yere geldiyseniz de daha doğru ilerleyebilmek için tavsiye edebileceğim bir eğitim. Başlığa veya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Etsy Dijital Ürün Satışı Eğitimi (Sıfırdan İleri Seviyeye): Fotoğraflarınızı, tasarımlarınızı veya diğer dijital ürünlerinizi Etsy’de satmak için kılavuz olacak güzel bir eğitim. Başlığa veya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.