Dijital Pazarlama

2015’in İlk Yarısındaki Dijital Reklam Harcamaları

Spread the love
IAB Türkiye, 2015 ilk 6 ayında gerçekleştirilen dijital reklam harcamaları raporunu yayınladı. Raporda, 790 milyon TL’ye ulaşan dijital reklam harcamalarının alt kırımları da yer alıyor. Sadece rakamlardan oluşan verilerle sizi boğmamak adına daha çok yüzdesel değişimleri özetlemek istiyorum. Dilerseniz yazının altındaki tablodan da rakamların tamamına ulaşabilirsiniz.

Önemli Noktalar

  • Toplam dijital reklam yatırımları, geçen yılın ilk 6 ayına göre %21 artış gösterdi.
  • Arama motoru reklam yatırımları, toplam dijital yatırım pastasının %52’sine sahip. Bu pastanın %37’si de display reklamların.
  • 2014’ün ilk 6 ayına göre en çok harcama artışının gerçekleştiği kategoriler yine mobil gösterim reklamları (%70) ve video reklamlar (%43) oldu.
  • E-posta yatırımları, yürürlüğe giren İzinli İletişim Yasası’nın da etkisiyle %12 düştü.
  • Dijital reklamların, toplam reklam pastasındaki payı %24’e yaklaştı.

Tüm istatistik yazıları için buraya tıklayabilirsiniz.

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.