Sosyal Medya

Migros’tan Gerçek Zamanlı Pazarlama Örneği

Spread the love

Dün İstanbul’da yağan şiddetli yağmur birçok ilçede hayatı felç etti. Göle dönüşen yollarda mağdur olan insanların arasında Fenerbahçe teknik direktörü Vitor Pereira da vardı.

elektrik-kesintisi-gercek-zamanli-pazarlama-ornegi

Migros’ta yaptığı alışverişten evine dönmeye çalışan Pereira’nın, yağmur suları arasından yürüdüğünü bir kare dün sosyal medyada çok paylaşıldı. Migros poşetlerinin net olarak gözükmesini değerlendiren Migros Türkiye, Twitter’dan attığı aşağıdaki tweet ile çok büyük bir etkileşim sağladı.

migros-gercek-zamanli-pazarlama-ornegi

Bana göre etkileşim sağlama açısından başarılı bir gerçek zamanlı pazarlama hamlesiydi. Benim görüşümle paralellik gösterip göstermediğini öğrenmek için Ekşi Sözlük ve Twitter’daki yorumları inceledim. Olumlu yorumlar bu tweet’i çok zekice hazırlanmış bir hamle olarak görürken beğenmeyenler etik olarak doğru bir tweet olmadığını savunuyor.

Ekşi Sözlük’e baktığımda her ne kadar “migros’un müşterisiyle dalga geçen tweet’i” şeklinde bir başlık açılmış olsa da başlıktaki yorumların (nötr olanları bir kenara koyarsak) %65’inin olumlu, %35’inin olumsuz olduğunu gördüm.

Ancak Twitter’a baktığımda durum biraz daha farklıydı. Yine nötr olanları çıkartırsak toplam yapılan 66 yorumun 33’ü olumlu, 33’ü ise olumsuz. Yani Ekşi’de olumlu yorumlar çoğunluktayken Twitter’da ise görüşler yarı yarıya bölünmüş durumda. Her 2 mecradaki toplam 106 yorum arasında olumlular %56, olumsuzlar %44 oranına sahip. 

Peki sizce bu tweet başarılı mı yoksa etik değerler açısından sakıncalı mı?

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

9 thoughts on “Migros’tan Gerçek Zamanlı Pazarlama Örneği

 • Adsız

  ben twitterdan gördüm. sonra ekşide de başlığı açılmış.

  tam anlamıyla bir sosyal medya faciası bence. bu reklamı üreten ve yayınlamaya izin veren kim varsa pazartesi sabahı çıkışı eline verilmeli.

  ekşide konuyu hafife alanlar olmuş. kendi başlarına gelse ne düşüneceklerdi acaba?

  Yanıtla
 • Ne hafife almasından bahsediyorsunuz? Nasıl bir ağırlığı var ki bu konunun? Rezil mi olunuyor böyle bir reklama malzeme olununca? Sosyal medya faciasıymış… Bu reklamda bu kadar eleştirecek ne var?

  Keşke benim başıma gelseydi. En azından komik bir anım olurdu.

  Yanıtla
 • Adsız

  "Koyun can, kasap et derdinde".
  Yine de çok abartılmaması (kötülenmemesi) gerek diye düşünüyorum.

  Yanıtla
 • Mehmet Nurhan

  Migros gibi ciddiyeti olması gereken bir kurum için fecaat arz eden bir reklam olmuş. İkisi de evime çok yakın olan Carrefour ve Migros arasında karar vermem gerektiğinde çoğunlukla Migros'u seçerdim. Migros'un müşterisiyle dalga geçtiğini gördükten sonra, fiyatları daha uygun olsa bile zorunlu olmadıkça Migros'a gitmem artık. Zaten Anadolu Grubuna satıldı satılalı çalışanlarda bir laubalilik var. Müdürleri mi değişti nedir.

  Yanıtla
 • Mehmet Nurhan

  John bey Migros'un PR ekibiyle bir bağlantınız var galiba, böyle canhıraş şekilde savunduğunuza göre :)

  Yanıtla
 • Adsız

  Hangi gerzek ajans yapmış bu reklamı

  Yanıtla
 • Bence cuk diye oturmus. Kotu bir durumu kendileri acisindan reklam firsatina cevirmisler. Guzel olmus.

  Yanıtla
 • Ozgur Çocuk

  Bence gayet başaŕılı bu reklama fiyasko diyenler bu isi bilmiyor..

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.