Sosyal Medya

Facebook’un 2015 İkinci Çeyrek Raporu

Spread the love
Facebook, 2015 yılının ikinci çeyrek raporunu yayınladı. İlk çeyrek raporunda olduğu gibi bu rapora da blogumda yer vermek istiyorum.

İlk çeyrek raporuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı sayılarının pozitif olduğunu, gelirlerin ise beklentilerin gerisinde kaldığını söyleyebiliriz. Raporda dikkat çeken diğer noktaları aşağıda bulabilirsiniz:

Gelir rakamları

  • İkinci çeyrek geliri 4,04 milyar olarak gerçekleşti. Bu rakam geçen yılın ikinci çeyreğine göre %39 daha fazla.
  • Reklam gelirleri ise 3,83 milyar dolar olarak açıklandı. 2014 ikinci çeyreğine göre %30’luk bir artış söz konusu.
  • Mobil reklam gelirleri, toplam reklam gelirlerinin %75’ine sahip. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde %74 olarak gerçekleşmişti.
  • Kişi başına kazandığı gelir şu an 2,76 dolar. 2015’in ilk çeyreğinde firmayı çok memnun etmeyen ve düşüş gösteren bu rakam (2,5 dolardı), tekrar Zuckerberg’in yüzünü güldürmüştür.
  • Toplam gelirinin %49’u Kuzey Amerika’dan geliyor.

Kullanıcı sayıları

  • Aylık 1,49 milyar aktif üyeye sahip. Bu rakam 2014’ün ikinci çeyreği ile kıyaslandığında %13 artmış. 2015’in ilk çeyreğine göre artış ise %3.
  • Günlük aktif kullanıcı sayısı ise 968 milyon.
  • Aylık aktif mobil kullanıcı sayısı 1,31 milyar. 2014’ün ikinci çeyreğine göre %23’lük artış var.
  • Günlük aktif mobil kullanıcı sayısı ise 844 milyon. 2014’ün ikinci çeyreğine göre %29’luk artış var.
  • Sadece mobilden giriş yapan aylık aktif kullanıcı sayısı 655 milyon. 2014’ün ikinci çeyreğine göre %64’lük bir artış söz konusu. 2015’in ilk çeyreğine göre göre gerçekleşen artış ise %13.

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.