İnfografikSosyal Medya

Sosyal Medyada Her Zaman Cevap Yazmalı Mı?

Spread the love
Bu konuda her markanın farklı stratejisi olsa da yapılan eMarketer.com‘un yaptığı bir araştırma cevapsız kalan soru ve şikayetler karşısında tüketicilerin ne düşündüğünü ortaya koyuyor.
Kullanıcıların yaklaşık yarısı böyle bir durumun kendilerini biraz sinirlendireceğini söylerken, 4’te 1’i cevapsız kalan soru veya şikayetlerinden sonra o firma ile tüm ilişkisini keseceğini söylüyor. Sadece %28’lik bir kesim yoğunluktan dolayı cevap veremediklerini düşüneceğini ve anlayışla karşılayacağını belirtiyor.

Tüketici adayı oldukları bir markanın cevaplandırmadığı soruları gördüklerinde ne yapacakları sorulduğunda ise; %38’i o markadan ürün almak konusunda daha az istekli olacağını ancak markaya hak verebileceğini, %50’si herhangi bir sorun olduğunda kendilerine yardım edilmeyeceğini düşündüklerinden dolayı ürün almaya çok soğuk bakacağını, sadece %12’lik bir kesim ise bu durumu önemsemeyeceğini söylüyor.

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.