İnfografikSosyal Medya

Küçük İşletmelerin Sosyal Medya Kullanımı

Spread the love
Sosyal medya önce bireylerin, sonra da büyük firmaların olmazsa olmazı haline geldi. Günümüzde ise küçük işletmelerin de bu alana girme ihtiyacı hissettiklerini görüyoruz. Nitekim bu işletmelerin %78 oranında Twitter’ı, %75 oranında da Facebook’u kullanmaları bunun en büyük göstergesi. Bu 2 mecrayı %30 ile LinkedIn ve %22 ile WordPress izliyor. www.postling.com, küçük işletmelerin sosyal medya yönetimlerini efektif olarak yapabilmeleri için biçilmiş bir kaftan olarak gözüküyor.
Postling’e bağlanan hesapların sadece %24’ünü Twitter hesapları oluştururken, Twitter’dan alınan yorumlar toplam yorumların %50’sini oluşturuyor. Bu oranı sizce hangi mecra izliyor? %47 ile tabi ki Facebook :)
Peki bu ne anlama geliyor?
Her ne kadar küçük işletmeler bir Twitter profiline sahip olma konusunda daha az istekli olsalar da, oluşan veriler en çok müşteri etkileşimine olanak sağlayan mecranın Twitter olduğunu gösteriyor.
Küçük işletme sahipleri sosyal medya yönetimi yaparken neden Postling gibi araçları kullanma ihtiyacı hissediyorlar?
  • %42’si tüm sosyal ağlarını tek bir siteden yönetebilmek için,
  • %27’si yorum toplayabilmek için,
  • %13’ü günlük olarak sayfaları ile ilgili özeti içeren e-mail’leri alabilmek için,
  • %11’i kullanımı kolay olduğu ve zamandan tasarruf sağlamak için,
  • %7’si güncellemeleri programlamak için.

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.