Sosyal Medyada Etkileşim (Engagement) Hesaplaması

Markaların Facebook’a ilk girmeye başladığı zamanlarda, fan sayısını artırmak en önemli amaçtı. Ancak zaman geçtikçe sadece fan sayısını artırmanın yeterli olmadığı açıkça görüldü. Artık kullanıcılarla etkileşim kurmanın da en az kullanıcı sayısı kadar önemli olduğu bir dönemdeyiz. Hatta bazı markalar, çok kullanıcı sayısını gereksiz bulmakta, az ve öz kullanıcıya sahip olup onlarla en verimli etkileşimi kurmanın daha önemli olduğunu düşünmektedir. Tabi ki bu, markadan markaya değişen bir durumdur.
Peki etkileşim seviyemizi nasıl ölçeriz? Bu sadece tek bir parametreye bağlı olmamakta, belli bir formül sonucu ortaya çıkmaktadır. Hatta ilk bakıldığında okul zamanlarında gördüğümüz formüller kadar karmaşık gelebilir, oysa ki biraz incelendiğinde oldukça basittir. Farklı sitelerde farklı hesaplama şekline sahip olan etkileşim oranının, en büyük sosyal platform olan Facebook için olanına bir göz atalım.
Facebook Engagement Hesaplama Formülü
((Beğeniler + Yorumlar + Paylaşımlar) / Günlük post sayısı / O günkü sayfa fan sayısı) X 100
Bu formülle birlikte Twitter ve Google+ için engagement formüllerini infografikte görebilirsiniz.
Etkileşimi En Yüksek 10 Sayfa
Bu alanda Audi USA, en yakın rakibinin 2 katından daha fazla bir orana (%0,652) sahiptir. Bu markayı Mercedes-Benz (%0,306), Skol, Disney, BMW, Starbucks Frappucino, Walt Disney World, Taco Bell, Mc Donald’s ve Samsung Mobile USA izlemektedir.
Farklı Sosyal Metrikler
Her markanın baz alacağı başarı kriteri farklı olabilir. Bu metrikleri aşağıda paylaşarak yazımızı noktalayalım.
  • Toplam kullanıcı sayısı
  • Etkileşim oranı
  • Kullanıcıların yorumlarına yapılan dönüş hızı
  • Sayfanın büyüme hızı
Paylaşım Butonları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir