Hayata DairSlider

Not Almanın Sağladığı Faydalar

Spread the love

Not almanın bana sağladığı faydalardan kısaca bahsetmek istiyorum.

Anıları kaydetme

Ağustos’tan beri gün sonunda o günü en fazla 5-6 cümle ile özetleyen notlar tutmaya başladım. Günlük gibi olmadığı için en fazla 1 dakikamı alıyor ve güzel bir anı kalıyor. Basit olması sayesinde devam ettirebiliyorum. Yoksa kesin bırakırdım.

Hedeflerin gidişatını takip etme

Koyulan bir hedefin gidişatıyla ilgili ara ara notlar almak, uzun vadedeki gidişatı daha geniş açıdan görmeyi ve devam etmeye/bırakmaya karar vermeyi sağlıyor.

Alışkanlık kazanma

Yıllar önce kitap okuma alışkanlığı için kullanmıştım not alma yöntemini, sonra diğer konulara da uyguladım. “Sadece bir davranışı takip etme eylemi bile onu değiştirme arzusunu kıvılcımlandırabilir.” diyor Atomik Alışkanlıklar kitabında James Clear.

Fikir, plan ve yapılacakları kaydetme

Gezilecek yerler, okunacak kitaplar, yeni iş fikirleri vb. bunların hepsini anında kaydediyorum. Hepsi çok az zaman alan şeyler.

Akılda tutma yükünden kurtulma

Özellikle bir şeyleri hatırlamaya çalışan ve hatırlayamayınca ona takılan biriyseniz en kötü sizi bu yükten kurtarır. İlla önemli bir şey olması da şart değil. Hatta böyle şeyler genelde gereksiz olur. Mesela sürekli unuttuğunuz ve hep hatırlamaya çalıştığınız bir şarkı mı var, yazın bir yere kurtulun.


Ben UpNote kullanıyorum ama birçok alternatif mevcut. Bazı durumlarda kendim için oluşturduğum Whatsapp gruplarını ve telefondaki Notlar uygulamasını kullandığım da oluyor. Eşim de “Day One Journal: Private Diary” isimli bir uygulama kullanıyor mesela ve çok memnun. 

Bu konuyu Twitter’da paylaştığımda bir de Obsidian önerisi gelmişti. Yeni arayışta olan varsa bu uygulamaya da bakabilir.

✍️ Toparlarsam; not almanın işe yaramasında beynin soyuttan ziyade somut şeylere yatkın olmasının etkisinin büyük olduğunu düşünüyorum. Not defteri taşıma zorunluluğunun olmadığı bu dönemde bence deneyin.

Konuyla ilgili Serdar Kuzuloğlu’nun da güzel bir yazısı var. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

2 thoughts on “Not Almanın Sağladığı Faydalar

 • Ben de UpNote’a geçtim, ama evernote’u da tam bıraktım mı emin değilim. Bu süreçte alayına premium ödeyim geçiş denedim ama nafile. elimde 4k notla cebelleşip baygınlıklar geçirdim.. yazı için eline sağlık…

  Yanıtla
  • Akin Ozcan

   Çok teşekkür ederim abi.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.