Pazarlama

Offline’daki Samimi İletişim Dilinin Online Etkisi

Spread the love

Profesyonel hayatımdaki toplantılarda veya sosyal hayatımda pazarlama iletişimi üzerine yaptığım sohbetlerde, konu markaların iletişim diline geldiğinde her zaman aynı görüşümü yinelerim: Çok resmi bir iletişim dili yerine samimi bir dil kullanmak, müşteriyle sıkı bir bağ kurmanın etkili yollarından biridir. İster büyük ister küçük marka olsun bu görüşüm değişmez.

Bu görüşü bu kadar savunduğum için, pazarlama faaliyetlerinde samimi iletişimi tercih eden markalar doğal olarak dikkatimi çekiyor ve elimden geldiğince bu örnekleri paylaşmaya çalışıyorum.

Esprili pazarlama diline ve Safari örneğine değindiğim yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Büyük markalar samimi iletişim konusuna biraz daha mesafeli dursa da görece küçük markalar bu konuda daha cesaretli oluyorlar. Bu yazımda görece küçük olan 2 markanın, offline’da yaptıkları samimi iletişim dilinin online’daki olumlu yansımalarına örneklerle göstereceğim.

Original Tommy’s Burger & Rolls

Bir müşteri internet üzerinden büyük harflerle “DOMATES İSTEMİYORUM!” notu düştüğü bir sipariş verir, firma da siparişi yerine ulaştırır. Buraya kadar her şey normal. Firma, siparişi alışılageldiği şekilde yerine ulaştırsa muhtemelen belki de hiçbir etki yaratamayacakken, siparişin üzerine yazdığı not ile müşterisini güldürmeyi başarıyor. Olay güldürmekle de kalmıyor çünkü müşteri firmaya Yemeksepeti üzerinden aynı tarz bir cevap vererek memnuniyetini belli ediyor.

original-tommys-burger-samimi-iletisim-dili

Meal Box

Yemeksepeti gibi çok güçlü bir sektör lideri olmasına rağmen son yıllarda önemli bir çıkış yakalayan Meal Box, iletişim olarak da güzel işler yapıyor. Verdiği bir siparişten memnun kalmayan müşterisinden güzel bir not ile özür dileyen Meal Box, kötü bir deneyim yaşayan müşterisinin kalbini çalarak olumsuz bir durumu olumluya döndürmeyi başarıyor. Üstelik firmanın kazancı sadece geri kazanılan bir müşteriyle sınırlı kalmıyor, sosyal medya paylaşımı sayesinde bu durum daha geniş kitlelere ulaşıyor.

mealbox-samimi-ietisim-dili

Sonuç

Samimi ve esprili iletişim dilinin size her zaman olumlu yansıyacağının garantisini veremem. Her strateji gibi bunun da olumsuz yansımaları elbette olacaktır. Ancak pozitif dönüşlerin, negatif dönüşlerden fazla olacağının garantisini verebilirim.

Pazarlama iletişiminde dozunda samimiyet, resmiyetten çok daha iyidir.

İlgili Yazı: Dürüstlük ve Samimiyet ile Pazarlama

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.