İstatistik

Y Kuşağı Ne İster?

Spread the love
Başlıktaki soruyu cevaplayarak giriş yapayım: Ne istemez ki? Y kuşağı; önceki kuşaklara göre daha çok talep eden, daha çok beklentiye sahip olan, daha çok mevcut düzene karşı çıkan, sorgulayan ve motivasyon açısından birçok değişkenden daha fazla etkilenen kuşaktır. Bu yüzden de “Ne isterler?” sorusunun aslında birçok cevabı vardır.

Büyük ilgi gören “Yeni Başlayanlar İçin 20 Maddede Plaza Hayatı” yazısını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

İş yerlerindeki uyumsuzlukların bir kısmı da Y kuşağının bu özelliklerinden dolayı yaşanmaktadır. Birçok iş yerinde müdür pozisyonundaki kişiler biraz daha mevcut duruma uyum sağlayan ve karşı tarafın da öyle olmasını bekleyen X kuşağından, altındakiler ise her türlü durumu sorgulayan (bunu kötü manada söylemiyorum) Y kuşağından oluyor. Bu durumda da bolca uyuşmazlık yaşanabiliyor.
Forbes, bu konunun derinine inmiş ve Y kuşağının bir iş yerinde en çok neye önem verdiğine dair bir araştırma yapmış. 75 farklı ülkeden 4.364 katılımcı ile yapılan araştırmanın sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz:

Y Kuşağı Bir İş Yerinden En Çok Ne İster?

1-) Eğitim ve gelişim imkanları: %22
2-) Esnek çalışma saatleri: %19
3-) Bonuslar: %14
4-) Özel sağlık hizmetleri: %8
5-) Emeklilik fonları: %6
6-) Daha fazla tatil hakkı: %6
7-) Konutla ilgili finansal yardım: %5
8-) Şirket arabası: %4
9-) Yüksek maaş: %4
10-) Eğitim borçlarının ödenmesi: %3
11-) Annelik/Babalık hakları: %2
12-) Ücretsiz çocuk bakımı: %2

y-kusagi-beklentileri

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

2 thoughts on “Y Kuşağı Ne İster?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.