Dijital Pazarlamaİstatistik

Web Site ve UX Tasarımla İlgili 17 Önemli İstatistik

Spread the love

Şimdiye kadar yer aldığım birçok proje içerisinde, web siteleriyle ilgili olanlar en çok keyif aldıklarım arasında yer almıştır. Tasarımı nasıl olmalı, yeni trendler neler, navigasyon menü nasıl olmalı vb. konularda beyin fırtınası yapmak ve yaratıcılığı konuşturmak her zaman ilgi çekici gelmiştir.

Detaylara geçmeden önce, “Ziyaretçilerinizi Web Sitenizden Kaçırmamanız İçin İpuçları” başlıklı yazımı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Bu keyifli süreçte, kullanıcı davranış modelleri web projelerinin olmazsa olmazıdır. Birçok şirketin, sadece ziyaretçi davranışları üzerine yoğunlaşacak UX (kullanıcı deneyimi) ekipleri kurması da “olmazsa olmaz” sözümü haklı çıkartıyor. Konu bu kadar önemliyken Hubspot’ta okuduğum ve Adobe, comScore ve KoMarketing gibi önemli kaynaklardan alınan istatistikleri sizlerle paylaşmak istiyorum:

Genel İstatistikler

1-) Her 3 kullanıcıdan 2’si, çok düz bir tasarım yerine güzel tasarıma sahip sitelerdeki içeriği tüketmeye meyilli oluyor.
2-) Kullanıcıların %39’u, görselleri geç yüklenen veya yüklenmeyen sitelerle bir daha etkileşime girmiyor.
3-) %51’i, şirketlerin web sitelerindeki en önemli eksiklik olarak iletişim bilgilerinin eksiksiz yer verilmemesi olarak görüyor.
4-) %38’i, içerik ve düzen olarak etkileyici olmayan web siteleri ile tekrar etkileşime geçmek istemiyor.
5-) İnsanların %44’ü iletişim sayfası olmayan web sitelerini terk ediyor.

Optimizasyon İstatistikleri

6-) Aralık 2013 – Aralık 2015 arasında internete tabletten bağlanma %30 arttı.
7-) Aynı dönemde akıllı telefonlardan internete bağlanma %78 arttı.
8-) Yine aynı dönemde internete masa üstünden bağlanma oranı %1 düştü.
9-) Online tüketimin yaklaşık olarak her 3 dakikasından 2’si mobil cihazlardan yapılıyor.
10-) İnsanların %13’ü internete sadece mobiden, %11’i ise sadece masa üstünden bağlanıyor.
11-) Mobil cihaz kullanıcılarının %40’ı, bu cihazlar üzerinden B2B ürünlerini araştırıyor.

Kullanıcı Deneyimi (UX) İstatistikleri

12-) Kullanıcıların %47’si bir web sitesine girdiklerinde ilk olarak ürün/hizmet sayfasını bulmaya çalışıyor.
13-) Kullanıcıların %86’sı ana sayfada ürün ve hizmetlerle ilgili bilgi görmek istiyor.
14-) %66’sı, ana sayfada iletişim bilgisini görmek istiyor.
15-) %52’si ana sayfada “hakımızda” alanını görmek istiyor.
16-) Bir siteye, başka bir aracı site vasıtası ile gelenlerin %50’si, aradıkları sayfayı bulmak için navigasyon menüsünden yararlanıyor.
17-) Bir siteye, başka bir aracı site vasıtası ile gelenlerin %36’sı, ana sayfaya dönmek için sayfanın üst kısmındaki şirket logosuna tıklıyor.

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.