İstatistikMobil

Mobil Alışveriş Alışkanlıkları ve İstatistikleri

Spread the love

Mobil kullanımının gün geçtikçe arttığı ve pazarlama oyuncularının da bu alana daha çok zaman ayırdıkları bu dönemde, mobil alışverişin de hızla büyümesi kaçınılmazdır. M-ticaret ülkemizde henüz istenilen seviyede olmasa da büyümesini sürdürmektedir.

Mobil kullanıcıların alışveriş alışkanlıkları sürekli değişmesine rağmen online ve mağazadaki davranışları her zaman birbirine paralellik göstermektedir. Mediapost.com’un yayınladığı yazı, 2 farklı araştırmanın sonuçlarını bizlerle paylaşıyor. Araştırmalardan biri akıllı telefon kullanıcılarının mağaza için davranışları ile ilgiliyken, diğeri mobil tüketicilerin online alışverişte neler yaptıklarına odaklanıyor. Sonuçlara bir göz atalım:


 • Akıllı telefon kullanıcılarının mağazalarda geçirdiği süre 1 sene önce ortalama 22 dakika iken, bu rakam şu anda 26 dakikaya çıkmış durumda.
 • Herhangi bir mağazaya giriş yapan alışverişçilerin oranı %9’un üzerinde.
 • Mağazaya giren alışverişçilerin %12’si aynı yere 1 ay içerisinde tekrar dönüş yapıyor.
 • 5 dakika içerisinde girdiği mağazayı terk edenlerin oranı %11’den %9’a geriledi.
 • Akıllı telefon sahiplerinin %61’i online veya mağazadan yaptıkları alışveriş gezintilerini satın alma ile sonlandırırken, bunların yarısından fazlasını fiziksel mağazadan satın alınan ürünler oluşturuyor.
 • Online ticaret işlemleri için ise durum biraz daha farklı. Akıllı telefon sahiplerinin %52’si online alışveriş yaparken, bu alışverişlerin yarısı sadece online hizmet veren yerlerden yapılıyor.
 • Tüketicilerin %39’u, online alışveriş sırasında herhangi bir yarım alamadıkları için hayal kırıklığı yaşadığını belirtiyor.

Fakat tüm bu sonuçlara rağmen, online alışveriş deneyimleri sırasında olumsuz durumlarla karşılan online alışverişçiler soluğu hemen mağazada almıyor. Bunun yerine;

 • %51’i uygulamayı kapatıyor ve alışveriş sepetlerinden vazgeçiyor.
 • %40’ı masaüstü veya dizüstü cihazlarını açarak alışverişe oradan devam ediyor.
 • %20’si uygulamayı kullanmayı tamamen bırakıyor.
 • %12’si mağazaya gidip alışverişini yapıyor.
 • %8’i çözümü müşteri hizmetlerini aramakta buluyor.

Yılbaşının yaklaşmasıyla birlikte aratacak alışverişlerde satın alma tercihlerinin daha çok nereden gerçekleşeceği merak konusu.

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.