İnfografikİstatistikMobil

2015’in Mobil Bankacılık İstatistikleri (İnfografik)

Spread the love
Alışveriş, sosyal medya kullanımı gibi birçok alışkanlığımızda olduğu gibi bankacılık işlemlerinde mobil kullanım her geçen yıl biraz daha artıyor. Monitise’ın yayınladığı infografik, bu artışı net bir biçimde ortaya koyuyor.
Daha önceki çoğu istatistik yazımda olduğu gibi sizi salt sayılarla boğmak yerine, önemli yüzdesel istatistikleri sıralayacağım. Sayısal verilerin detaylarını aşağıdaki infografikten görebilirsiniz.

Sosyal medya ve dijital pazarlama ile ilgili diğer istatistik yazıları için tıklayın.

  • 2015 Haziran ayındaki mobil bankacılık kullanıcı sayısı, 1 sene öncesine göre 2 katına çıktı (Şu an 15 milyon).
  • 2,7 milyar adet olan bankacılık işlemlerinin %93’ünü finansal olmayan işlemler (kredi veya kart başvurusu, ödeme talimatı vb.) oluşturuyor.
  • Finansal işlemlerin adetsel olarak ilk 2’si %40 ile para transferleri, %31 ile kredi kartı işlemleri.
  • Finansal işlemlerin hacim sıralaması ilk 2’sini ise %57 ile para transferleri, %31 ile yatırım işlemleri oluşturuyor.
  • EFT ve Havale’nin toplamı, hem hacimsel hem de adetsel olarak tüm işlemlerin yarısından fazlasını oluşturuyor.

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.