Pazarlama

Temel Aksoy’dan Pazarlamaya Dair 10 Perspektif

Spread the love

Pazarlama sektörüne ilgi duyan herkesin sosyal medyada takip ettiği önderler vardır. Benim de böyle bir listem var ve onlardan biri de marka danışmanı olan Temel Aksoy.

Temel Aksoy’un da görüşünün yer aldığı “Reklamın İyisi Kötüsü Hiç Olmaz Olur Mu?” yazısını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kendi web sitesinden ve Twitter’dan yazılarını ve görüşlerini paylaşan Temel Aksoy’un, pazarlamaya dair 10 perspektifini derledim.

Temel Aksoy’dan 10 Perspektif

  • Markaya ruhunu veren fikir, markanın hayat enerjisinin kaynağıdır ve bu fikri yaptığı her işte hayata geçirmek, markayı canlı kılar.
  • İyi bir fikre sahip bir marka,ne yaptığını bilen insanların elinde eğer şans yardım ederse küresel bir marka olur. 
  • Bir şirketin çevreye ve topluma zarar vermemesini, kanunlardan çok, o şirketi yönetenlerin ahlakı belirler. 
  • Bu dönemde başarılı olmak ve rekabetin gerisinde kalmamak için, her şirketin dijital zekasını yükseltmesi gerekir. 
  • Ham madde tedariğinden satış sonrası hizmete kadar bütün birimlerin müşteri memnuniyeti için çalışması gerekir. 
  • Büyük veriyi nasıl kullanacağını bilmek; bu veriden içgörü çıkarıp, bunu hızla iş hedefine dönüştürmek dijital ekonominin özüdür. 
  • Gerçek dijitalleşme, internette mağaza açmak ya da Facebook’ta reklam yapmaktan ibaret değil; bunun çok ötesinde bir bakış açısı gerektiriyor. 
  • Müşterilerin satın alma yolculuğunu çözümlemek, değerinin nasıl oluştuğunu anlamak, karlı büyümenin temelidir. 
  • Bazı markalar, son derece kaliteli ürünlerine hatta dikkat çekici reklamlarına rağmen başarılı olamazlar. Çünkü bu markalar, 9 ölümcül hatadan en az birini yaparak, kendi sonlarını hazırlarlar.  
  • Sosyal medya samimiyetin ve sahiciliğin talep edildiği yerlerdir. Bu kurala uyan markalar ödüllendirilir; uymayanlar cezalandırılır.

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.