Marka ve ReklamPazarlamaPazarlama StratejileriPopülerReklam Analizleri

Fenerbahçe Yandex Reklamlarının Analizi ve Yorumları

Spread the love

Bir süredir konuşulan Fenerbahçe Yandex reklam serisinin ilki dün, ikincisi de bugün yayınlandı. Van Persie ve Fernandao’nun oynadığı ilk 2 reklam filminden sonra serinin devamı merakla bekleniyor.

pereirali-migros-gercek-zamanli-pazarlama-tweeti

Her reklamda olduğu gibi bu reklamdan sonra da sosyal medyada görüş ayrılıkları vardı. Bir kesim çok beğenip esprili bulurken, çeşitli sebeplerden ötürü reklamı eleştirenler de vardı. Sosyal medyadaki görüşleri, kendi görüşlerimi de içlerine katarak paylaşıyorum.

Olumlu Bulunan Yönler

– Birçok taraftar açısından çok esprili bulundu. Ben de reklamın tamamına bakıldığında esprili olduğunu düşünüyorum.

– Ahmet Çakar’a yıllar önceden kalma bir mevzu olan bikini göndermesini çoğu taraftar beğendi. Ben reklamın bu yönüne biraz soğuk yaklaşıyorum.

– Fenerbahçe taraftarları arasında farkındalığı artırabilecek ve onları harekete geçirebilecek bir reklam.

“Günde en az 10 arama” diye somut bir hedef belirlenmesini çok başarılı buldum. Taraftarların bu sayıya ulaşma gayretini tetikleme olasılığı yüksek.

– İlk reklamdan sonra Robben isminin geçmesi konusunda “Takıma katılmamış bir oyuncuyu kesin gelecek gibi göstermek taraftar arasında beklenti yaratır.” diye düşünenler vardı, ben de aynı görüşteydim. Ancak 2. reklamda Suarez isminin kullanılmasından sonra bunun tamamen reklam konsepti olduğu anlaşıldı. Gayet başarılı bulduğum bir konsept.

– Fenerbahçe Yandex’ten yapılan aramaların kulübe çok büyük katkılar yapacağı, hatta bu katkıların büyük futbolcuları getirmek için önemli kaynak oluşturacağının mesajı çok net bir şekilde veriliyor.

Olumsuz Bulunan Yönler

– Olumlu yönler bölümünde bahsettiğim Ahmet Çakar konusuyla ilgili olumsuz görüşler de mevcuttu. Bu kişiler Fenerbahçe gibi büyük bir kulübün, yıllar öncesinde kalan bir mevzu için Ahmet Çakar’a laf dokundurmasının gereksiz olduğunu savundular.

– Diyalogların yapay, Acun’un sesinin boğuk ve Van Persie’nin aksanının oldukça kötü olduğunu düşünenler de vardı.

– Ve gelelim en olumsuz bulunan yönüne. Kadına ait bir kıyafet olan bikininin, aşağılayıcı bir araç olarak kullanıldığını savunan bazı kişiler reklamı eleştirdi. Belki daha farklı bir şey kullanılabilirdi (ki 2. reklamda eşek kıyafeti kullanılıyor) ancak ben bu kadar hassasiyetin biraz fazla olduğunu düşünüyorum. Ahmet Çakar ile olan bir konuya gönderme yapıldığı için ben reklamda kadının aşağılandığı bir durum göremedim.

Sonuç

Ahmet Çakar’a gönderme yapılan kısım için “olmasa da olurdu” diye düşünmekle birlikte ilk 2 reklamı genel olarak başarılı buldum. Esprili, mesajı net olarak veren ve hedef kitleyi (yani Fenerbahçe taraftarını) harekete geçiren reklamlar, serinin güzel bir başlangıcı olmuş. Diğer reklamları merakla bekliyorum. Reklam videolarını aşağıda bulabilirsiniz.

tusbeyinlicom-ana-sayfa
reklam-analizleri

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.