Marka ve ReklamPazarlama StratejileriPopülerReklam Analizleri

Tolga Çevikli Hopi Reklamının Analizi ve Yorumları

Spread the love

Bir süredir analizlerime konuk olan reklamlar kötü örneklerden (Hülya Avşarlı Marina Ankara reklamı, Dominos Ayu reklamı) oluşuyordu. Nihayet çok başarılı bulduğum yeni bir reklamla karşılaştım. 

“Paracıklaar paracıklaar” diye son günlerde kendi kendime söylediğim jingle’dan sonra bu yazıyı yazmaya karar verdim. Buyurun farklı açılardan değerlendirdiğim Hopi reklamı analizim:

 

 

Prodüksiyon 

Reklamın başrol oyuncusunu birçok farklı kılığa bürünmüş halde görüyoruz. Bu da reklamın prodüksiyonuna ne kadar emek verildiğini gösteriyor. Ve hem emek verilen hem de başarılı prodüksiyonlar kesinlikle bir alkışı hak ediyor. Bir reklamın insanları eğlendirmesi çok önemlidir. Bu reklam bunu fazlasıyla yapıyor.

Jingle 

Reklam jinglelarının çok önemli olduğunu düşünenlerdenim. Ağzına dolanan ritmik bir jingle yaptığınız takdirde, gün içerisinde insanlar farkında olmadan reklamınızın etkisini artıracaklardır. Çünkü jingle’ınız her söylendiğinde akıllara sizin markanız tekrar tekrar gelecektir.

Başarılı jingle örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Reklam Yüzü 

Bu konu çok göreceli elbet ama şimdiye kadar gerek çevremden duyduklarım gerekse de sosyal medyada okuduklarıma göre Tolga Çevik çoğu kişinin sevdiği bir karakter. Yaptığı işte başarılı olması, mütevazi kişiliği ve magazinsel olmayan yaşam tarzı insanların ona sempatik ve takdir ile bakmasına neden oluyor. Sevilen bir karakterin reklam yüzü olması bir markaya ne kadar katkı sağlar? Bunu tartışmaya gerek yok sanırım.

İletişim

Baktığım her yerde Hopi’yi görüyorum. Metroda, mobil oyun uygulamalarında, web sitelerinde, Youtube videolarında, gazetelerde, Facebook’ta, TV’de… Yeni bir marka oldukları için haklı olarak iletişim bütçelerini çok yüksek tutmuşlar. Dikkat çekmeleri ve konuşulmaları açısından bu iletişim stratejilerini de çok başarılı buldum. Ancak bir süre daha bu dozda devam ederlerse insanlar sıkılabilir.

Mesaj

Pazarlamadaki o ünlü havucun bu reklamda da çok net bir şekilde belirtilmesi gayet başarılı. Üstelik “ilk 1 milyon kişiye” denmesi de insanlara cazip gelecek cinsten. Bu uygulama indirme sayısını artırır tabii ki ancak indirenler sadık müşterilere dönüşmezse günün sonunda elde pasif üye yığını olacaktır.

Ürün Tanıtımı

Reklamın olumlu mu olumsuz mu olduğuna karar veremediğim tek yönü, ürün tanıtımın reklamdaki ağırlığı oldu. Eğlenceli şarkısı, Tolga Çevik’in farklı tiplemeleri, dinamizminden dolayı ürünün “ne olduğu”, “ne işe yaradığı” biraz arka planda kalmış durumda. Bu durum, yetersiz bilgilendirmeden dolayı belli bir kitlenin dikkatini çekmekte sıkıntı da yaratabilir, ürünü tanıtarak insanları sıkmak yerine eğlence kozu ile onları çekerek araştırmalarını sağlamak olumlu bir etki de yaratabilir. Bu konuda yorumu size bırakıyorum. :)

Yorumlar

Sosyal medyada yapılan yorumları görmek için tıklayın.

Sonuç

Başarılı. Yeni çıkan bir marka için tabir-i caizse “zımba gibi” bir başlangıç. Aşağıdaki linkteki bazı örneklerde görebileceğiniz gibi sosyal medyadaki görüşler de çok büyük bir oran ile olumlu (Her ne kadar bir kısmını markanın kendisi yaptırsa da). “Çok sinir bozucu bir reklam” yorumları da yapılmıyor değil tabii ki ancak dünya üzerinde istisnasız herkesin beğendiği hangi iş vardır ki? 

Başlangıç çok önemlidir ancak başlangıç aşamasında ilgisi uyandırılan insanları sadık birer müşteriye dönüştürmek bir markanın yaşamını sürdürebilmesi için daha önemlidir. Bu başarılı girişten sonra bakalım Hopi hayatımızda çok büyük bir yere mi sahip olacak, yoksa büyük reklam bütçesi ile pazara girip hüsrana uğrayan markalardan mı olacak? Hep birlikte göreceğiz.

Diğer marka ve reklam analizlerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

3 thoughts on “Tolga Çevikli Hopi Reklamının Analizi ve Yorumları

  • Sonuna kadar emek kokan güzel bir iş çıkarmışlar.. Tebrikler..

    Yanıtla
  • Adsız

    Tolga Çevik'i zaten çok severim bir de bu reklam ve ürün tanıtımı için Tolga abiyi seçmeleri hem onu daha çok sevmemi sağladı hem de Boyner grubunu tebrik ettim ve saatlerce ayakta alkışladım. Her karesi emek kokan bu reklamı yine ayakta alkışlar, Tolga abiye ise saygılarımı sunarım. Helal olsun Tolga abime.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.