Sosyal Medya

Olası “Dislike Butonu” Facebook’ta Neleri Değiştirir?

Spread the love

Şu anda sosyal medya, Facebook’un resmi olarak çalışmalara başladığını duyurduğu “dislike butonu” haberini konuşuyor. Muhtemelen birçok kaynaktan bu haberi gördüğünüz için ben bu yazımda salt bir şekilde haberi vermekten ziyade olası senaryolardan bahsedeceğim.

facebook-gibi-kullanilan-linkedin

Zuckerberg yaptığı açıklamada bu butonun muhtemelen tam olarak bir “dislike” anlamı taşımayacağını ancak insanların üzüntü gibi farklı duyguları yansıtma ihtiyaçlarını karşılayacağını belirtti.

Zannediyorum ki buton işlevinin ne olacağı şu an tam olarak net değil. Peki marka sayfaları için de geçerli olan ve gerçekten tam olarak “dislike” anlamı taşıyan bir buton eklenirse Facebook’ta neler değişir? Markalar, kişiler ve Facebook şirketi açısından ele alalım.

Markalar İçin

1-) Markaların girdikleri içerik sayıları azalacak. “Acaba çok dislike alır mı?” düşüncesi marka sayfalarını daha az sayıda içerik girmeye sevk edecek.

2-) Markalar paylaşımlardan önce çok daha fazla düşünecek. Mevcut durumda her istediği içeriği giren sayfalar artık daha kaliteli içerik paylaşmanın yollarını arayacak.

3-) Reklamlardan rahatsız olan kullanıcılar, marka reklamlarını gördüklerinde dislike’a basacak ve bu da sponsorlu içeriklerde yüksek bir dislike sayısını ortaya çıkaracak.

4-) Rakiplerinin içeriklerini “trolleme” işlerini seven markalar, oluşturduğu grupları kullanarak bol bol dislike serüvenlerine çıkacak.

Bireyler İçin

1-) Aynı markalarda olduğu gibi, bireyler için de paylaşımlar azalacak. Beğenilmeme ve eleştirileri kaldıramayan kişiler bu riskten dolayı daha az paylaşımda bulunacaklar.

2-) Yaptığımız her dislike, bize dislike olarak geri dönecek. “Like eden like edilir” kuralı tabii ki dislike için de geçerli olacak. Bu sebeple dislike butonu bir süre sonra daha az kullanılacak.

3-) Çok fazla samimi olunmayan kişilerden alınacak 1-2 dislike, arkadaşlık listesinden çıkarma işlemlerini artıracak.

4-) Dislike edilme korkusundan dolayı “bu ne şimdi ya?” dediğimiz paylaşımlar azalacak.

5-) Şehit haberleri gibi üzücü paylaşımlarda, başka bir seçenek olmadığı için anlamsız like’lar görebiliyorduk. Bu buton ile birlikte bu tarz paylaşımlarda duygumuzu daha net ifade edebileceğiz.

Facebook İçin

1-) Kaliteli içerik sayısının artacak olması Facebook açısından tek olumlu taraf.

2-) Dislike edilmek kimsenin hoşuna gitmeyeceği için bireylerin daha az paylaşım yapması, Facebook’u daha az kullanması anlamına gelecek. Bu da Facebook için oldukça olumsuz.

3-) En önemli madde bu. Facebook her ne kadar markalardan ziyade bireyleri düşündüğünü söylese de gelir kaynağı olmalarından dolayı öncelik her zaman markaların. Dislike butonu reklam gelirlerini azaltacak olması da olumsuz bir başka senaryo.

Sonuç

“Facebook için” başlığında belirttiğim 2. ve 3. maddelerden dolayı ben Facebook’un tam anlamıyla “dislike”, yani “beğenmeme” manasına gelen bir butonu yayına alacağını düşünmüyorum. Bunun yerine Zuckerberg’in de sinyallerini verdiği gibi alternatif manaya gelen butondan yana tercih kullanacaklardır.

Bir ihtimal daha var: O da “dislike” butonunun sadece bireyler için geçerli olup, marka sayfalarının paylaşımlarına eklenmemesi.

tusbeyinlicom-ana-sayfa
reklam-analizleri

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

One thought on “Olası “Dislike Butonu” Facebook’ta Neleri Değiştirir?

  • Adsız

    yazdıklarınız doğru ancak ben yine de gelmesi gerektiğini düşünüyorum

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.