İçerik PazarlamasıPopüler

2015’ten Başarılı İçerik Pazarlaması ve Viral Reklam Örnekleri

Spread the love
İçerik pazarlaması konusunda 2014’ü ısınma turları ile geçiren markaların, bu stratejinin katma değerini iyice fark ettiklerini ve 2015’te çok daha aktif olacaklarını düşünüyorum. 
Bu yazımda 2015 yılında yapılan başarılı içerik pazarlaması ve viral pazarlama örneklerini paylaşıyorum. Başarılı yeni işler çıktıkça yazımı güncelleyeceğim (Son Güncelleme: 29 Haziran 2015).
sikca-yapian-icerik-pazarlamasi-hatalari
gercek-zamanli-pazarlama-ornekleri

İşte o örnekler:

Coca-Cola – Bu Şarkı Sana

Revolvia – Seçim 2015

Son zamanlarda en çok beğendiğim işlerden biri. Bıçak sırtı olan siyaset konusunu kendi firmalarına uyarlayarak yaratıcı görseller paylaşan Revolvia’nın bu çalışması çok beğeni topladı.

basarili-icerik-pazarlamasi-ornegi
basarili-icerik-pazarlamasi-ornegi

  

Anadolu Sigorta – Whatsapp Sitcom’u: Bizim Aile

Daha önceden de belirttiğim gibi sigorta firmaları, içinde bulundukları sektör itibarıyla çok eğlenceli bulunmadıkları için içerik pazarlaması stratejilerine çok ihtiyaç duyarlar. Anadolu Sigorta’nın hazırladığı whatsapp sitcom videosu, içerik pazarlaması açısından oldukça başarılı bir projeydi.

Bizim Aile Whatsapp sitcom’u ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bizim Aile – 1. Bölüm
Anadolu Sigorta’dan dünyanın ilk WhatsApp sitcomu: Bizim Aile!
Posted by Anadolu Sigorta on 18 Mayıs 2015 Pazartesi

CHP – Anneler Günü Sürprizi

İçerik pazarlaması ve viral reklamlar sadece markalar değil; kuruluşlar, bireyler, takımlar ve hatta partiler için de geçerlidir. CHP’nin Anneler Günü’nde yayınladığı sürpriz videosu duygulara çok iyi hitap ettiği için büyük beğeni aldı ve çok paylaşıldı.

Anneler Günü
Bu Anneler Günü unutulmaz olsun diye ufak bir sürpriz hazırladık. Tüm annelerin Anneler Günü kutlu olsun.
Posted by Kemal Kılıçdaroğlu on 10 Mayıs 2015 Pazar

Fenerbahçe – Güle Güle Gidin, Efsane Olun Gelin

Final Four için Madrid’e yolculuk edecek olan Fenerbahçe Ülker basketbol takımını uğurlamak için ünlüler ve Fenerbahçeli futbolcuların, Türk geleneklerinden olan su dökme videoları ile başlayan kampanya çok ses getirdi.

Diego Ribas’dan Fenerbahçe Ülker ‘e Mesaj! #FenerbahçeÜlker #EfsaneOlursun
Posted by Fenerbahçe on 6 Mayıs 2015 Çarşamba

 

Magnum Türkiye – #benimmagnumum

Twitter üzerinde yapılan kampanyalara çok alışık değiliz. Magnum Türkiye bu kalıbı kırarak etkileşim sağlayıcı başarılı bir kampanyaya imza attı.

icerik-pazarlamasi-ornekleri

Araba İlanı Sahibi – Tüm Sekmeleri Kapatabilirsin

Normalde sadece şirketlerin çalışmalarına yer veriyorum. Ama çok başarılı bir içerikle hazırlanmış bu ilanı eklemeden geçemedim. İçerik pazarlaması bireyler için de geçerli bir strateji. (Bu ilan beğenildiği için kullanıcılar tarafından Twitter’da da paylaşıldı)

icerik-pazarlamasi-ornekleri

  

Eti Popkek – Mahmut Tuncer ile Halay Öğreniyorum

Reklam yüzünün Mahmut Tuncer olarak seçilmesi ayrı bir tartışma konusuyken, kendi stratejisi içerisinde gayet başarılı ve eğlenceli bir video.

 

Arçelik – Islak Ipıslak

Anneler Günü için çekilen videolar arasında en iyisiydi.

 

Eti Form – Kebapçı Şevket’in Acı Haykırışı

2 aydır viral reklamlarda bir kısırlık var diye düşünürken Eti’nin Kebapçı Şevket’i hızır gibi yetişti.


Arçelik – Sevgilisiyle Ciddi Düşünen Adam

Kadın-erkek ilişkisi üzerine oturtulan kurgular genelde tutar. Arçelik de 14 Şubat’ın bu avantajını fırsata çevirdi ve ortaya yaratıcı kurgu ile bir video çıkardı.

AXA Türkiye – Facebook Kazaları

Facebook konseptli videolar daha önce çekilmişti. Ancak eğlenceli sayılamayacak sektör için gayet başarılı bir çalışma.

 

Mastercard – Collina Sürprizi

İnandırıcı doğallığı, sevilen bir yüzün boy göstermesi ve kurgunun başarısından dolayı kısa sürede çok fazla paylaşıldı. 23 Şubat itibarıyla Youtube’da 2 milyondan fazla izlenme sayısına, Facebook’ta 15 binden fazla paylaşıma sahip.

 

Jolly Tour – Cinnetten Bir Köşe

Korku türünde gördüğüm ilk marka reklamı. Çok başarılı. 23 Şubat itibarıyla Youtube’da yaklaşık 800 bin defa izlenmiş.

 

Merkez Ajans

İş ilanından da içerik pazarlaması mı olurmuş? Olur tabii. İnsanları paylaşıma yönlendirecek ve onları sizin hakkınızda konuşturacak görsel, yazılı veya görüntülü her türlü materyal sizin için bir içerik pazarlaması ürünüdür. Merkez Ajans da bunun bilincinde olarak aşağıdaki gibi çok keyifli bir iş ilanı hazırlamış.

 

Oreo Türkiye

Yeni bir pazara girerken içerik pazarlamasının gücünü çok iyi kullandılar. 

Bununla ilgili detaylı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Samsung – Duyan Eller

Evet diğerlerinden biraz farklı, tam bir içerik pazarlaması denmeyebilir. Ama ben burada inisiyatif alıyorum ve bu videoyu da içerik pazarlaması kategorisine sokuyorum. Projenin alanı sosyal sorumluluk ancak hizmetin tanıtımı için hazırlanan video tam bir başarılı içerik pazarlaması örneği. 

Bu konuyla ilgili detaylı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

2 thoughts on “2015’ten Başarılı İçerik Pazarlaması ve Viral Reklam Örnekleri

  • Geri bildirim: Web Ortamından Halkla İlişkiler

  • Güzel bir derleme olmuş benimde aklıma gelmişken yazayım dedim kış aylarında soğuktan sokak hayvanlarını mağaza içine alan firmanın haberi televizyonlara çıkmıştı sosyal medyada da paylaşıldı şimdi bu viral reklamın en masrafsız bütçeli ve en etkilisi mi oluyor.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.