E-Ticaret

Webrazzi E-Ticaret’15 Konferansından Satır Başları

Spread the love
 • Türkiye’de banka kartları ile en çok işlem 11:00 – 12:00 ve 22:00 – 24:00 saatleri arasında yapılıyor.
 • Banka kartları ile en çok işlem yapılan günler Salı ve Çarşamba.
 • Tüketicilerin kart kullanım alışkanlıklarına bakıldığında taksitli alışverişin %37, tek çekim alışverişin ise %63 oranında olduğu görülüyor.
 • BKM Ekspress’in 2014 verilerine bakıldığında banka kartları ile yapılan alışverişin %80’i smartphone’lardan yapılmaktadır.
 • Türkiye’de e-ticaret en fazla %36 ile 25-34 yaş aralığındaki tüketiciler tarafından yapılmaktadır. İnternetten alışveriş yapanların çoğu (%63) ayda 1 veya daha az e-ticaret yapmaktadır.
 • İnternetten yapılan alışverişlerin %85’i  kredi kartı ile, %11’i kapıda ödeme ile %4’ü ise EFT-Havale ile gerçekleşmektedir.
 • İnternetten yapılan alışverişlerde ortalama işlem tutarları 2010’da 171 TL iken 2014’te 220 TL olmuştur.
 • 2010 – 2014 yılları arasında kartlı ödemelerde %19 oranında büyüme gerçekleşmiştir.
 • 2014 yılında Türkiye’de yapılan ödemelere bakıldığında Havayolu işlemlerinin %87’sinin, Seyahat kategorisinin %48’inin, Hizmet kategorisinin ise %29’unun kartlı ödeme yolu ile gerçekleştiğini görüyoruz. Önceki yıllarda hizmet sektörü ikinci sırada yer almış. Seyahat kategorisinin ikinci sıraya yerleşmesinin nedeni bankaların uygulamış olduğu taksit seçenekleri ve kampanyalar olduğu düşünülebilir.)
 • İnternetten yapılan kartlı ödemelere bakıldığında Trabzon ilindeki %120’lik artış göze çarpmaktadır. Bu veriye dayanarak Trabzonda e-ticaretin giderek ivme kazanmaya başladığını söyleyebiliriz.
 • N11.com CSPO’su Yu Shik Kim’e göre 2014 e-perakende sektöründeki %20-25 oranında büyüme 2015 yılında %25-30 civarında gerçekleşecek, Türkiye’deki e-perakendenin tüm perakende içerisindeki bugün %1,5 olan payı 2017’de iki katına çıkacak ve %3 olacaktır.
 • Türkiye’deki internet kullanıcısı sayılarına bakıldığında %28 ile 17-24 yaş aralığındaki genç nüfus liderliği korumaktadır.
 • Turkcell verilerine göre 2015 yılında 2014 yılı rakamlarına göre mobil ve cepten internet kullanım oranı %41,36 arttı. (Bunun nedeni smartphone penetrasyonunun %40’lara ulaşması)
 • Ayrıca yine Turkcell 2015 yılında giyilebilir teknolojilerin yaygınlaşması ile e-ticaret hacimlerinin daha da artacağını öngörüyor.
 • 4G’nin ülkemize gelmesi de yüksek hızla internet erişimi nedeniyle e-ticaret hacimlerini 2015 yılında artıracak. (Örn : Chevrolet 4G bağlantılı araç üretmeye başladı böylece sürücüler her zaman yüksek hızda internet erişimine sahip olacak.)
 • Pazarlama modellerinin değişmeye başlaması ile şirketler dönemimizin trendi olan Omni Channel’a yönelmeye başladı. (Örn : Turkcell web sitesinde log in olan müşterinin sepetine bir ürün eklemesi ya da bir ürün incelemesi sonucunda eğer satış gerçekleşmemiş ise aynı müşterinin fiziksel mağaza önünden geçmesi halinde incelediği ürünle ilgili kampanya SMS’i ya da notification gönderilmesi gibi.)
 • E-posta gönderimlerinde eğer içerik kişiselleştirilirse genele yollanan e-posta içeriği görüntüleme oranlarına göre %5 – %11 arası artış yaşandığı gözlemleniyor. Buna dayanarak müşterilere kişiselleştirilmiş e-postalar göndermenin daha verimli olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca e-postaların %53’ü mobil cihazlardan görüntülenmektedir. Böylelikle e-ticaret ile uğraşan şirketlerin mobil uygulamalara daha fazla önem vermesi gerektiğinin tekrar ispatlanmış olduğu görülüyor.
 • B2B (şirketler arası pazarlama) ile uğraşan Alibaba.com’a göre e-ticaret yapan kobilerin %65’i belirsizlikler karşısında kendilerini güvende hissederken, yapmayanlarda oran sadece %10.
 • Alibaba.com verilerine göre Türkiye’den satın alma yapan ülkelerin sıralaması 1-ABD,2-ÇİN,3-MISIR, Türkiye’nin satın alma yaptığı ülkerler sıralaması ise 1-ÇİN,2-HİNDİSTAN,3-TÜRKİYE şeklinde. (Türkiye’den en fazla satın almanın ABD’den gerçekleşmesi açıkçası bana şaşırtıcı geldi.)
 • Dünyada 2014 yılında Offline perakende sektörü %3,5 büyürken, büyüme online perakende tarafında %17 olarak gerçekleşti.

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

One thought on “Webrazzi E-Ticaret’15 Konferansından Satır Başları

 • Merhaba. Bu dataları edindiğiniz kaynağı öğrenebilir miyim?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.