İçerik Pazarlaması

İçerik Pazarlaması (Content Marketing) Nedir? Nasıl Yapılır?

Spread the love
Her içerik pazarlaması yazısında olduğu gibi ben de “içerik kraldır” ve “People don’t read ads. They read what interests them, and sometimes it is an ad.” cümlelerini paylaştıktan sonra sözü fazla uzatmadan başlıklarıma geçmek istiyorum.

İçerik pazarlaması ile ilgili diğer yazılar için buraya tıklayabilirsiniz.

İçerik Pazarlaması Nedir?

Bir markanın; mevcut veya potansiyel müşterilerine doğal yollardan ulaşarak onlara katkı sağlamak, onları eğlendirmek veya harekete geçirmek için oluşturdukları görsel, işitsel veya yazılı içeriklerin bütünüdür.
Daha da kısa bir ifadeyle; reklam harcamaları direkt satışa yönelik bir iletişim yöntemiyken, içerik pazarlaması dolaylı yoldan markaya satış olarak dönen bir yöntemdir.

Sıkça yapılan içerik pazarlaması hatalarını görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?

Çünkü rekabet fazla, ürün çok ve genelde bu ürünlerin kaliteleri birbirinden çok da farklı değil. İnsanların her marka yerine tercih edebilecekleri birçok başka marka var, yani müşteriyi kazanmak da kazandıktan sonra onları elde tutmak da markalar için oldukça zor. İşte bu yüzden dönemimizin en önemli pazarlama mottosu “İnsanlara satış yapma, onlarla bağ kur”dur. Bu bağı kurmak için içerik pazarlaması çok etkili bir silahtır.
Başka bir açıdan da bakarsak, insanların direkt pazarlama kokan içeriklere artık doydukları hepimizin malumu. Her ne kadar bu sektörde bir pazarlamacı olarak bulunsak da aynı zamanda başka markalar için birer müşteriyiz. Ve müşteri olarak zaman zaman biz de reklamlardan sıkılıyoruz. Yani insanlar reklama karşı bir artık bir dirence ve savunma mekanizmasına sahipler. Fakat bu durum içerik pazarlaması için geçerli değil. Etkili bir içerik pazarlaması stratejisi ile insanları onlar farkında bile olmadan kendinize bağlayabilirsiniz.

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Aslında içerik pazarlaması markaların dijitalde müşteriye dokunabildikleri her şekilde yapılabilir. Peki en yaygın yöntemleri kullanarak nasıl yapılır?
  • Viral bir video hazırlayarak
  • Sosyal medyada yararlı veya eğlendirici bir içerik girerek
  • Bir mikro site oluşturarak
  • İlginç içerikler barındıran bir infografik oluşturarak

İçerik Pazarlaması Örnekleri Nelerdir?

Örnekleri görmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.