İnfografik

Yerel Web’in Pazarlama Dünyasındaki Rolü

Spread the love
En kısa özetiyle yerel web, bir markanın bilinirliğini ve satışlarını artırmakta online medya kanallarının en önemli ve büyüyen bir parçasıdır.
Şimdi bu büyüyen kanalla ilgili bazı rakamlara bir göz atalım. Arama motorlarından yapılan aramaların %73’ü yerel içeriklerle ilgili. Her 10 kullanıcıdan 7’si, herhangi bir sosyal medya sitesinde gerekli bilgileri sunan firmaları daha çok tercih ettiklerini belirtiyor. Grup alışveriş sitelerinin kullanımının son 6 ayda %33 artması ve arama yapanların %59’unun yerel arama yaparken marka hakkındaki yorumların önemli olduğunu belirtmesi de yerel web ile ilgili diğer önemli doneler olarak dikkat çekiyor.
Yerel Pazarlamanın Yararları
  • Müşterilerinin ilgi ve dönüşlerinin %67 artırması
  • %39 daha iyi müşteri etkileşimi
  • %29 artan müşteri sadakati
  • Markanın tercih edilmesini %27 artırması
Yerel Pazarlama Planlamamızı Nasıl Yapabiliriz?
1. Adım-Strateji: Yerel pazarlamanızın, ulusal stratejinizin içindeki rolünü belirleyin.
2. Adım-Yerel Web Siteleri: Yerel web sitenizi geliştirin. Otomatik içerik sağlayıcısının olması tabi ki çok büyük bir avantaj.
3. Adım-Taktik Geliştirin: Web sitenize ve bayiliklerinize trafiği artırmak için yerel medya kanallarını kullanın.
4. Adım-Ölçümleme: Yatırımlarınızın size geri dönüşümünü öğrenmek, düzenlemek ve artırmak için yerel pazarlamanızı kullanın.

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.