İnfografik

Barcelona-Real Madrid El Clasico Öncesi Takım Analizleri (İnfografik)

Spread the love
Her sene nefes kesen El Clasico ziyafetinin yenisine sadece 2 gün kaldı. Barcelona resmi Twitter hesabı maç öncesi 2 takımın bu seneki analizini içeren bir infografik yayınladı. Gelin bir göz atalım.

Takımın “en”leri

En golcüler kimseyi şaşırtmaz sanırım, 32 gollü Messi ve 30 gollü Ronaldo ilk sıradalar. Peki en çok asist yapanlar? Tabii ki onlar da Messi (14) ve Ronaldo (11)
En çok pas yapan isimler ise orta saha oyuncuları Busquets ve Kroos. Savunma hamleleri konusunda da Pique ve Varane ilk sıradalar.

Nasıl Gol Atıyorlar?

Barcelona’nın 78, Real Madrid’in 77 golü bulunuyor. Barcelona’nın yıllardır hava üstünlüğü ile ön plana çıkan bir takım olmaması istatistiklere de yansımış. Barça 8 kafa golü kayderderken Real Madrid’de bu rakam 15’e çıkıyor.

Nasıl Gol Yiyorlar?

Buradaki farklar da ilgi çekici. Toplamda 16 gol yiyen Barcelona, bunların 10 tanesini sağ ayakla atılan şutlardan yemiş. Kafa ile sadece 1 gol yemesi de hücumdaki hava hakimiyeti eksiliğinin defans için geçerli olmadığını gösteriyor.
Real Madrid’de ise rakamlar Barça’nın tam tersi. 10 golü sol ayaklardan yerken sağ ayaklar Real’e 6 gol atmış. Kafa ile 8 gol yemesi de Barcelona’ya kıyasla defansın hava hakimiyetinde sıkıntı olduğunu istatistiksel olarak ispat ediyor.

Diğer İstatistikler

İnfografiğin bize gösterdiği diğer verilere göre, Barcelona daha az şut çekip kalesinde daha az şut gören ve daha fazla pas oyunu oynayan taraf. Agresiflik ve kart sayılarına bakıldığında da tahmin edilebileceği üzere Real Madrid’in üstünlüğü göze çarpıyor.

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.