DeneyKitaplar ve Hayata DairPazarlamaSlider

Yüksek Fiyatların Plasebo Etkisi

Spread the love

Klasik ekonomi ilkelerine göre ticaret sırasında alıcı da satıcı da mantıklı hareket eder. Satıcı, karını maksimize etmeye çalışırken; alıcı da faydasını en yüksek seviyeden elde etmek için uğraşır. Bunun neticesinde de bir alıcının, maliyet-fayda analizini kusursuz yaparak en optimal fiyatı tercih etmesi beklenir; fakat fiyat, çoğu zaman şaşırtıcı ve mantığa aykırı sonuçlar ortaya çıkartır.

“Yüksek fiyat = Yüksek kalite” düşüncesi, bu mantıksız davranışların önemli nedenlerinden sadece biridir. Alacağı ürünle ilgili çok fazla bilgiye ve bütçesel bir sıkıntıya sahip olmayan bir birey, daha pahalı ürünün daha kaliteli olduğu düşüncesinden yola çıkarak pahalı olan ürünü alabilir. “Fiyatın kalite göstergesi” etkisi bazen o kadar güçlüdür ki, insanlarda plasebo etkisi gösterir.

Plasebo Etkisi Nedir?

Muhtemelen çoğu kişi tarafından biliniyordur ancak yine de kısaca değinelim. “Tıbbi olarak iyileştirme etkisi olmayan bir ilacın, hastaların algısıyla oynanması sonucu iyileştirici etki göstermesi” şeklinde tanımlama yapabiliriz. Bu kısa tanımdan sonra yazımın ana konusu olan “Yüksek fiyatların plasebo etkisi”ni gösteren 3 deneye geçelim.

Hastane Deneyi

Bir deneyde katılımcılar 2 farklı test grubuna ayrıldı ve her 2 gruba da ağrı kesici verildi. İlk gruba verilen ağrı kesicinin üzerinde çok yüksek bir fiyat yazarken, diğer gruba verilen ilaç ise çok düşük bir fiyat etiketine sahipti. Yüksek fiyatı gören kişilerin tamamı, ağrı kesicilerin çok etkili olduğunu söylerken, düşük fiyatlı ilacın verildiği grubun yarısından daha az bir kısmı ilacın iyi geldiğini belirtti. Oysaki (Yanlış yazdım sanmayın. -ki ekinin bitişik yazıldığı istisnai kelimelerden biridir) 2 gruba da verilen ilaç, ağrı kesici değil, plasebo etkisi olan C vitaminiydi. İlacın üzerinde görülen fiyatın seviyesi, insanların üzerinde bıraktığı etkiyi farklılaştırmıştı.

Spor Deneyi

Sporcularla yapılan başka bir deneyde de yine yüksek fiyatın plasebo etkisi görüldü. Bir grup, üzerinde 2,89 dolar yazan içecekleri içerken, diğer grubun içtiklerinde 89 cent yazmaktaydı. Pahalı fiyat etiketi bulunan içecekleri içen grup, diğer gruba oranla idmanlarda çok daha fazla verim aldıklarını belirtti. 

Bulmaca Deneyi

Spor deneyindeki katılımcılarla bir deney daha yapıldı ve şaşırtıcı bir sonuç daha alındı. İndirimli fiyattan enerji içeceği alan bir grup, aynı içeceği normal fiyatından alan diğer gruba kıyasla, bulmaca çözerken daha kötü bir performans gösterdi.

Deneylerle ilgili diğer yazılarımı okumak isterseniz tıklayın.

Kaynak: Bir Fiyatlandırmacının İtirafları – Hermann Simon

 

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.