Sosyal Medya

Markaların Sosyal Medya Atışmaları

Spread the love

Markaların birbirlerini hedef alarak hazırladıkları tasarım veya reklamlar her zaman çok ilgi çeker. Çünkü çoğu bir zeka ürünüdür ve bu tarz atışmalara çok sık rastlamayız. Özellikle Türkiye’de çok az örneği olduğunu söylemek mümkün. Bu yılın sonunda yürürlüğe girmesi beklenen ve hakaret içermeyen karşılaştırmalı reklamların önünü açan kanun ile birlikte bu tarz reklamları ülkemizde de çokça göreceğimizi düşünüyorum.

Markaların farklı özel günlerde yaptığı paylaşımların örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Reklam ve tasarımlarda kullanılan atışmaları zaman zaman sosyal medyada da görmek mümkün. Etkileşime ve doğal yayılıma çok açık olduğu için markaların zaman zaman (çok iyi düşünmek şartıyla) bu tarz Anlaşmalı olarak yapıldığı çok belli olan diyaloglar bana pek samimi gelmediği için doğallığı ile ön plana çıkan örnekleri sıralıyorum.

Amazon Vs. Zomato

Zomato’nun çok sık logo değiştirmesine laf dokunduran Amazon, Zomato’dan çok zekice bir cevap alıyor. Amazon’un “Son 6 ayda kullandığınız tüm logoları çok beğendik.” tweet’ine karşılık Zomato, Amazon’un logosundaki ok ikonunu kullanarak “Bir de kabul edilmeyenleri görmelisiniz.” cevabını veriyor. Bu zeki cevaptan sonra yine Amazon yine aynı ikonu kullanarak “Yüzümüzde bir tebessüm oluştu.” diyerek işi tatlıya bağlıyor.

amazon-zomato-atismasi-1
amazon-zomato-atismasi-2
amazon-zomato-atismasi-3

Monster Gaming Vs. Redbull

Her şey Monster Gaming’in “Bu ürünleri nereye göndermeliyiz?” tweet’i ile başladı. Bunu fırsat bilen Redbull, cevap olarak bir çöp konteyner görseli gönderdi. İşte bu cevap çok fazla beğenildi ve paylaşıldı. Monster Gaming altta kalmamak için “Üzgünüz ama sizin evinize gönderemiyoruz.” dese de Redbull golü çoktan atmıştı bile.

monster-gaming-redbull-atismasi-1
monster-gaming-redbull-atismasi-2
monster-gaming-redbull-atismasi-3

Honda Vs. Oreo

Sosyal medyada yaptığı işler ile Oreo her zaman beğendiğim bir marka olmuştur. Honda’nın yeni çıkarttığı elektrik süpürgesi ile ilgili attığı tweet’e Oreo bir görselle birlikte “Bir dahakine size uygun boyuttaki şeyleri süpürmeyi deneyin.” cevabını veriyor. Honda da son olarak “Büyük boy seçeneğimizden bahsetmiş miydik?” diyerek konuşmayı noktalıyor.

oreo-honda-atismasi-1
oreo-honda-atismasi-2

Gremio Vs. International

Her ne kadar spor kulüpleri bir marka olmasa da, bu 2 kulübün arasında geçen dolaylı atışmayı eklemeden olmazdı. Gremio’nun Facebook sayfasının kapağına koyduğu dürbünle bakan taraftar fotoğrafı, International kulübü için adeta adrese teslim bir orta olmuş. O dürbünün ucuna, aldıkları kupaları koyarak kendi sayfa kapağını değiştiren International bu güzel ortayı gole çevirmekte gecikmemiş.

gremio-international-atismasi

Cafe Crown Vs. Nescafe

Nescafe’nin 21 Aralık gecesi yayınlanan ve benim de yazısını yazdığım “Türkiye’nin En Extra Uzun Reklamı” isimli reklamını muhtemelen görmüşsünüzdür. Bu reklamdan kısa bir süre sonra Cafe Crown “Reklamı değil, etkisi uzun” yazan bir tweet attı. Güzel bir cevap olsa da Nescafe’nin yaratıcı ve bütçeli çalışmasının yanında pek de esamesi okunmadı haliyle.

TTnet Vs. Yandex

TTnet’in etkileşim sağlama amaçlı sorduğu “Favori tarayıcınız hangisi?” sorusunun şıkları arasında kendisini göremeyen Yandex’in “Öhöm öhöm” diye attığı tweet, gördüğüm en başarılı marka kontralarından biriydi. TTnet zekice hazırlanmış bir cevap ile bu tweet’i fırsata çevirebilirdi ancak bunu yapamadılar.

ttnet-yandex-atismasi-1
ttnet-yandex-atismasi-2

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.