Sosyal Medya

1 Kasım Seçiminin Twitter Yansımaları

Spread the love
Dün bir seçimi daha geride bıraktık. Sonuçlar her zaman olduğu gibi kimini üzerken kimini sevindirdi. O konulara hiç girmeden Topsy verilerine göre seçim günü Twitter’da en çok hangi parti ve liderin konuşulduğuna kısaca bakalım.

Partilerin 1 Kasım için yaptığı reklam çalışmalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Partiler

Tüm partilerin hem uzun hem de kısa isimlerini yazarak aradığımda barajı geçen 4 büyük parti ile ilgili tam 1.391.312 tweet atıldığı sonucuna ulaştım. Bu tweetlerin %42’sinin seçimin galibi olan AK Parti ile ilgili olmasına şaşmamak gerek. Baraj endişesini son anlara kadar yaşayan HDP ise %26 ile 2. konuşulan parti olmuş. MHP ile CHP’nin oranları eşit.

partilerin-konusulma-oranlari

Liderler

Barajı geçen 4 parti lideri ile ilgili toplam 243.470 tweet atıldı. 7 Haziran sonrası tutumu nedeniyle birçok kişi tarafından eleştirilen Devlet Bahçeli, diğer 3 parti liderinin toplamından daha fazla konuşuldu. Bahçeli’yi, seçimin kazananı Davutoğlu izledi. Kılıçdaroğlu ve Demirtaş’ın konuşulma oranları ise birbirine yakındı.

liderlerin-konusulma-oranlari

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.