Sosyal Medya

Sosyal Medya Reklamcılığında Aslan Payı Facebook’un

Spread the love
Aylık 1.4 milyar aktif kullanıcısı ile sosyal mecralar arasındaki liderliğini sürdüren Facebook, strategyanalytics.com’un yaptığı bir araştırmaya göre 2014’teki sosyal medya reklam harcamalarının %75’ine sahip olarak bu alanda da ilk sırada yer alıyor. Yani harcanan 4 TL’nin 3 TL’si Facebook’a harcanırken geriye kalan 1 TL’yi markalar diğer sosyal mecralara dağıtıyor. Bu, Facebook’un gücünü gösteren dikkat çekici bir istatistik.
2014’te sosyal medya reklamcılığına harcanan 15,3 milyar doların 11,4 milyar dolarına sahip olan Facebook’un ardından 1,2 milyar dolar (%8) ile Twitter geliyor. Aynı rapora göre toplam sosyal medya reklamcılığı harcama hacminin 2015 sonunda 19,8 milyar dolar, 2016 sonunda ise 24,2 milyar dolar olması tahmin ediliyor.

Rapordaki diğer önemli noktalar:

  • Dünyadaki sosyal medya kullanıcılarının neredeyse yarısı (%46) Asya-Pasifik bölgesinde yaşıyor. Bu oranın yükselmesine en büyük sebep tabii ki Çin.
  • Sosyal medya kullanıcı sayısının toplam popülasyona oranı sıralamasında Kuzey Amerika %64 ile ilk sırada. Onu %55 ile Batu Avrupa izliyor.
  • Amerika’daki markalar 6,2 milyar dolar (%41) ile sosyal medya reklam harcaması sıralamasında en üstteler. Kişi başına yaptıkları 31,37 dolar ile bu alanda da liderler.
  • Amerika’yı %8,2 ile İngiltere ve %8 ile Çin takip ediyor.
  • 2015 sonuna kadar sosyal medya kullanıcı sayısının 2,2 milyar olacağı tahmin ediliyor. Bu da dünya nüfusunun %31’i demek.
  • 2019 sonunda ise bu oranın %36 (2,72 milyar) olacağı tahmin ediliyor.

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.