İnfografikİstatistikSosyal Medya

2011′de Sosyal Medya Kullanımı

Spread the love
2012’ye girmeye yaklaştığımız şu günlerde birçok kez 2011 yılının nasıl geçtiğini düşünmüşüzdür. Peki 2011 itibari ile sosyal medya dünyasındaki son durum nedir?
İlk olarak kıta bazında sosyal medyayı en çok kullanan ülkelere bir göz atalım. Comscore’un yayınladığı rapora göre; Kuzey Amerika’da %98 ile Amerika, Güney Amerika’da %97 ile Brezilya, Avrupa’da %98 ile İngiltere ve İspanya, Orta Doğu ve Afrika’da %94 ile İsrail, Asya ve Pasifik’te ise %96 ile Avustralya ve Filipinler kıta liderleri durumundalar.
Sosyal ağların kullanıcı sayılarına baktığımızda ise Facebook’un 800 milyonu aşkın kullanıcı ile açık ara ilk sırada olduğunu görüyoruz. Bunu 200 milyon sınırını zorlayan Twitter ile 100 milyon kullanıcıyı aşan Linkedin izliyor. Aşağıdaki infografik, Ekim 2011 verilerini içerdiği için Linkedin 100 milyonun altında gözüküyor ancak geçtiğimiz günlerde 100 milyonun aşıldığı açıklandı. ilk 5 yılının ardından 2010 sonunda 50 milyon kullanıcıya ulaşan Linkedin, son 1 yılda büyük bir atılım yapmış durumda.
İnfografiğe baktığımızda Temmuz 2010’dan Ekim 2011’e kadar olan süreçte sosyal ağlara olan ilgisini en çok artıran demografik grubun 55 yaş üstü kesim olduğu görülüyor. Yani eski kuşaklar da sosyal ağlarda yeni nesle eşlik etmeye başladı. :)  En az artış ise 15-24 yaş aralığında yaşandı. Tabi az artışın sebepleri arasında, sayılarının zaten fazla olmasından dolayı artış yüzdesinin az olması gösterilebilir.
Son olarak da sosyal ağlarda etkileşimin en çok olduğu pazarlara baktığımızda; ilk 3 sırayı İsrail, Arjantin ve Rusya alıyor. Türkiye ise bu 3 ülkenin hemen ardından kişi başına 10,2 saat ile 4. sırada yer alıyor.

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.