Dijital Pazarlamaİnfografik

2014 Türkiye Dijital Reklam Yatırımları (İnfografik)

Spread the love
IAB Türkiye, 2015 yılı için yapılan dijital pazarlama trend tahminlerini haklı çıkartacak “2014 yılında Türkiye’de yapılan reklam yatırım harcamaları” rakamlarını açıkladı.
Rapora göre 2013’e göre toplamda %21 büyüyerek 1,4 Milyon TL’ye ulaşan dijital reklam yatırımlarının %52’sini arama motoru reklamları, %37’sini display reklamlar, %6’sını ilan sayfalarındaki reklamlar, %4’ünü ise mobil reklamlar oluşturuyor.
2014’te en çok parlayan 2 yıldızı ise %58’lik artış gösteren mobil display reklamlar ve %45 artan video reklamlar oldu.
eMarketer, Türkiye’de bu yıl içerisinde ayda en az 1 kez herhangi bir cihazdan internete bağlanan kullanıcı sayısının 44,7 milyon olacağını tahmin ediyor. Bu da toplam nüfusun %54,2’si demek. 2019 sonu itibarıyla bu oranın %66 olacağı öngörülüyor.

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.