Marka ve ReklamPazarlama StratejileriPopülerStrateji Analizi

CHP’nin Seçim Stratejisi ve Yaptığı Başarılı İşler

Spread the love

Geçtiğimiz ay CHP’nin uyguladığı “Milletçe Alkışlıyoruz” seçim stratejisinin başarılı ve başarısız yönlerini yazmıştım. Hatta bu yazı eleştirel ağırlıklı bir yazıydı. Ancak yazının sonunda bu sloganın ve reklamın sadece bir fragman gibi düşünülmüş olabileceğini ve peşi sıra gelecek yeni reklam ve işlerin çok daha başarılı olabileceğini söylemiştim. Ve nitekim öyle de oldu!

İlk çıkan “Milletçe Alkışlıyoruz” reklamıyla ilgili yazdığım yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

CHP’nin bana göre (çoğu kişiye göre de) en büyük sorunu halkın tabanına hitap edememesiydi. Ancak bu kez durum farklı. Gerek Kılıçdaroğlu’nun meydanlarda yaptığı vaatler (mazot fiyatı düşecek, asgari ücret artacak vb.), gerek TV’lerde gösterilen reklamlar, gerekse de dijitalde yaptıkları işler artık her kesime hitap eden cinsten. Belki dijitalde yapılan işlerle tabandaki halkın sadece küçük bir kısmını yakalayabiliyorlar. Ancak geriye kalanına da TV reklamlarıyla veya miting meydanlarında ulaşmaya çalışıyorlar.
Sözü fazla uzatmadan “Milletçe Alkışlıyoruz” reklam filminden sonra CHP’nin başarılı bulduğum işlerini sıralamak istiyorum.

1-) “Anneler Günü Sürprizi” Videosu

Sadece dijitalde yer aldı ancak duygulara çok güzel hitap ettiği için kısa sürede çok fazla beğenildi ve paylaşıldı. Viral video pazarlamasının bir parti için bile ne kadar güzel kullanılabileceğini gösteren bir çalışmaydı adeta.

Özcan Deniz ve Sıla’nın oynadığı Coca-Cola reklamının analiz yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

 

2-) “CHP’ye Oy Verebilirim” TV Reklam Filmi

Kimseye oy vermemeyi düşünenleri, “AKP yine tek başına iktidar” başlığıyla manipüle edilmiş anket haberlerini görenleri, daha önceden CHP’ye oy vermeyip şu anda kafası karışık olanları hedef olarak belirlemiş çok başarılı bir reklam. Mesajlar gayet net, sondaki “Güzel slogan da biraz ağır olmuş bence” dokundurması da yerinde. Hem CHP’yi öven, hem iktidarı dozunda eleştiren ve geniş kitlelere hitap eden bir iş çıkarılmış. Üstelik TV’lerde de yayınlanması herkesin görmesi açısından olumlu.

Tolga Çevik’in oynadığı Hopi reklamının analiz yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

3-) “X Şudur, Y Şudur” Konseptli Video Serisi

Bunlar sadece dijitalde yayınlandılar. Yoksulluk budur, eşitsizlik budur, millet davası bu değildir gibi başlıklarla AKP’nin savunduğu ve iyi durumda olduğunu iddia ettiği konuların aslında söylendiğinden çok farklı olduğunu rakamlarla ispatlayan çok başarılı bir reklam serisi.

4-) Gerçek Zamanlı Videolar

Yeri geliyor güncel olaylara yönelik gerçek zamanlı videolar paylaşıyorlar. Maliye bakanı tarafından söylenen ve sosyal medya çokça konuşulan “çerez parası” polemiği ile ilgili yine sayılara dayanan verilerle başarılı bir eleştirel video hazırlanmış.

5-) “Sandık Çok Güzel” Video Serisi

En başarılı bulduğum dijital çalışma bu seri oldu. Ev hanımlarını, ekşi sözlük yazarlarını, işsizleri, esnafı, sandığa inanmayanları, hiçbir şeyin değişmeyeceğini düşünenleri, yani 7’den 70’e herkese hitap eden bir işe imza atılmış.

6-) “Sandık Çok Güzel” Jingle

5. maddedeki serinin genel bir versiyonunu içeren video çalışması. Ek olarak güzel bir de jingle yapılmış. Son seçimlerde toplam nüfusun ortalama %20’sinin oy kullanmadığı, yani herkesin sandığa gitmesi durumunda bir şeylerin değişebileceği güzel bir biçimde vurgulanmış.

Sonuç

“İyi de bunları zaten genelde CHP’ye oy verecek kişiler görüyor, diğerleri görmüyor ki” diye düşünebilirsiniz ancak yazının başında dediğim gibi diğer kesime de TV reklamları ve haberlerde yayınlanan mitingler ile ulaşmaya çalışıyorlar.
Ayrıca, CHP djital çalışmalarla kazanabileceği çok büyük bir kitle olduğunu da fark etmiş. Bunlar “Oy versem de bir şey değişmeyecek” diye düşünüp sandığa gitmeyen karamsarlar. Normalde CHP seçmeni olup bu karamsarlıktan dolayı son seçimlerde sandığa gidip oy kullanmayanları da yakalamaya çalışmış. Neredeyse her videosunda “Gel, oyun çok değerli. Sen gelmezsen, o gelmezse bu devran böyle sürüp gidecek” mesajı veriliyor.

Tüm bu hedefler doğrultusunda CHP’nin 2015 seçim stratejisini dijitalden tutun verilen vaatlere kadar çok başarılı buluyorum. İlk yazımda stratejinin eksik bulduğum yönlerini bu çalışmalarla kapattıkları ve beni utandırdıkları için de kendilerine teşekkür ediyorum. :)

Akin Ozcan

1985 yılının Aralık ayında Akın Özcan olarak dünyaya geldim. 2003'te Pertevniyal Anadolu Lisesi'nden, 2007'de İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldum. Askerlik görevimi yerine getirdikten sonra 2008 yılında Finansbank’ın ADK Pazarlama departmanında başladığım profesyonel yaşamıma, Turkcell Global Bilgi, DenizBank ve Bilyoner.com'un dijital pazarlama ve sosyal medya departmanlarında görev alarak devam ettim. Son olarak Findeks.com'un dijital pazarlama departmanında da 2 yıl çalıştıktan sonra 9 yıllık kurumsal iş hayatımı 30 Mart 2018'de noktaladım. Bugüne kadar web sitesi yönetimi, dijital proje yönetimi, içerik pazarlaması, Google ve sosyal medya reklam yönetimi, medya planlama, sosyal medya içerik yönetimi, viral pazarlama, e-mail ve SMS pazarlaması, performans pazarlaması, PR ve offline pazarlama görevlerinde yer aldım. Şu anda ise stok fotoğrafçılığı yapıyorum. Aynı zamanda da 7 yıllık yazarlık kariyerimi şu an bulunduğunuz blogumda sürdürüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.