Facebook Dolandırıcılığına Karşı Neler Yapılabilir?

Yıllar önce Facebook’ta sıkça gördüğümüz dolandırıcılık girişimleri şimdilerde tekrar hortlamışa benziyor. Belki sizin hiç başınıza gelmemiştir ancak her an bu dolandırıcılar sizi de bulabilir diye bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim.

Son yılların 10 büyük dolandırıcılık girişimini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Son 2 ay içerisinde bizzat beni dolandırmak için 4 kez girişimde bulunuldu, ayrıca etrafımda da benzer şeyleri duydum. Taktik hep aynı: Listenizden bir arkadaşınızın profil fotoğrafı ve ismi alınarak yeni bir profil açmak. Eklediğiniz anda da “Selam, nasılsın?” diyerek konuya girmek. Ben eğlenmek için ilk 3 tanesinin ekleme talebini kabul ettim. Artık sıkıldığım için sonuncusunu reddettim. :)

Örnekler

1 tanesinde sinkaflı cümleler olduğu için eklemedim.  Az çok nasıl konuştuklarını görebilesiniz diye benim başıma gelen 2 konuşma örneğini ekliyorum.

facebook-dolandirici-ornekleri
facebook-dolandirici-ornekleri-2

Neler Yapılabilir?

  • İlk çözüm tabii ki duruma hazırlıklı olup, hali hazırda listenizde ekli olan birinin ekleme davetini gördüğünüzde onu reddetmek.
  • Eğer siz de benim gibi dalga geçip eğlenmek isterseniz, gerekli eğlenmeden sonra bu kişinin profilini Facebook’a şikayet edebilirsiniz.
  • Elinizden geldiğince arkadaşlarınızı bu konuda bilgilendirebilirsiniz.
  • Ve son olarak. Belki sadece dolandırıcılara özel olarak bir ekleme engeli mümkün değil ancak en azından sizin profilinizin sahtesinin açılmasını engelleyebilirsiniz. Arkadaş listenizi sadece sizin göreceğiniz şekilde ayarlarsanız, dolandırıcılar listenizden kimseyi ekleyemeyeceği için sizin profiliniz ile uğraşmayacaklardır.

Arkadaş Listeniz Nasıl Gizlenir?

  • Arkadaş listenize tıklayın.
  • Pencerenin sağ üstündeki kalem ikonuna, sonra da “Gizliliği Düzenle” seçeneğine tıklayın.
  • “Arkadaş listenizi kimler görebilir” seçeneğini “Sadece Ben” olarak değiştirin.
Paylaşım Butonları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir