Facebook Haber Akışımız Harcadığımız Süreye Göre Şekillenecek

Facebook, kullanıcılardan alışkanlıkları ile ilgili aldığı geri bildirimlerin ışığında haber akışı algoritmasını sürekli olarak geliştirmeye çalışıyor. Bu geliştirmeler neticesinde de kullanıcıların karşısına olabilecek en alakalı içerikleri çıkartmayı amaçlıyor.
f8-konferansi-facebook-yenilikleri
Sosyal medya devi son araştırmaları neticesinde elde ettiği sonuçları paylaştı. Bu sonuçlara göre; bir kullanıcının gördüğü içeriği like etmemesi, paylaşmaması veya o içeriğe yorum yapmaması, ilgili içeriğin kullanıcı ile alakasız olduğuna karar vermek için yeterli değil. Bu yüzden, yeni Facebook güncellemesi ile birlikte kullanıcıların bir içeriği tüketirken geçirdiği zaman dikkate alınmaya başlanacak. Ama tabii bu durum aynı kullanıcının kendi harcadığı süreler karşılaştırılarak yapılacak.
Örnek verecek olursak. Bir kullanıcı herhangi bir içerikte beğendiği için 20 saniye geçirebilirken, aynı içerikte başka bir kullanıcı internet bağlantısının yavaşlığından dolayı zaman geçirmek zorunda kalmış olabilir. Bu yanlış değerlendirmeyi önlemek için yeni Facebook güncellemesinde ilgili karşılaştırma, aynı kullanıcının farklı içeriklerde geçirdiği süre baz alınarak yapılacak.
Ben bir içeriği 5 saniyede geçmişken, başka bir içerikte 40 saniye vakit harcamışsam (beğeni, yorum, paylaşım yapmasam dahi), Facebook o içeriğin benim ilgimi çektiğine kanaat getirecek ve sonrasında benzer tarz içerikleri haber akışımın üst sıralarında yer vermeye başlayacak.
Şimdilerde yavaş yavaş hayata geçirilen bu Facebook güncellemesi, önümüzdeki haftalarda iyice yaygınlaştırılacak. Sayfalar tarafından önemli bir değişikliğin hissedilmeyeceği de belirtiliyor.
tus-beyinli-blog-ana-sayfa
reklam-analizleri
Paylaşım Butonları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir