F8 Konferansında Duyurulan Facebook Yenilikleri

Hafta içinde gerçekleşen F8 konferansında açıklanan yenilikleri aşağıda bulabilirsiniz.

Facebook Messenger Platformu

Üye sayısı 600 milyonu aşan Facebook Messenger, platform olarak hayatına devam edecek. İçerisinde 40 farklı uygulama olacak ve kullanıcılar farklı özellikleri olan bu uygulamaları kullanarak birbirleriyle iletişime geçebilecek. Ek olarak, uygulama geliştiriciler de bu platform için yeni uygulamaları hayata geçirebilecekler.

Markalar İçin Messenger

Messenger için yapılan yenilikler bireylerle sınırlı kalmayıp markaları da etkiliyor. Markalar artık müşterileri ile Messenger üzerinden irtibata geçebilecek, hatta buradan sipariş bile alabilecekler.

Spherical 360 Derece Video Özelliği

Youtube’un geçtiğimiz günlerde hayata geçirdiği ve videoların farklı açılardan 360 derece izlenebildiği bu özellik yakın zamanda Facebook tarafından da yayına alınacak. Facebook’un video yenilikleri konusunda ne kadar kararlı olduğunun en güzel örneklerinden biri de açıkladığı bu yenilik.

Video Embed Özelliği

Video konusunda bir başka önemli yenilik. Herhangi bir yazıda veya sunumda video kullanmak istediğimizde ya Youtube embed kodunu kullanıyorduk ya da videoyu download edip direkt paylaşıyorduk. Ancak Facebook’un duyurduğu bu özellik ile artık Facebook’taki videoları embed kodu vasıtası ile kolayca paylaşabileceğiz.

Uygulamalar İçin Analytics

Bu yenilik ile artık mobil uygulamaların tüm istatistikleri Facebook Analytics tool’unda görülebilecek. Böylece uygulama reklamlarının da verimliliği ölçülebilecek.

LiveRail Reklam Network

Kişi hedefleme konusunda çok iddialı olan LiveRail ile Facebook’un Google’a rakip olabileceği konuşuluyor. Ancak bu durumun sert geçecek bir çarpışmadan çok gittikçe büyüyen dijital ekosisteme katkıda bulunacak tatlı bir rekabet olacağı düşünülüyor.
Paylaşım Butonları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir