Beyninizi İnternete Teslim Etmeyin

Çoğalan internet kullanımımızın beynimizi nasıl etkilediğini muhtemelen hiçbirimiz düşünmemişizdir. ForensicPsychology.net tarafından yapılan araştırmadan yola çıkarak yazımda bu konuya değineceğim.
Öncelikle internetin ne kadar fazla kullanıldığını ispatlayan birkaç rakam ile başlayalım. Her ay internette harcanan toplam saat miktarı 35 milyar! Bu saat sayısına ulaşılmasında pay sahibi olanların %61’i kendilerini internete bağımlı olarak nitelendiriyor. Bu verilerin sonucu olarak da günümüzde 60’lı yıllara göre3 kat daha fazla bilgi tüketiyoruz.
İş yaşamımızda Windows, E-maillerimiz ve diğer programlar arasındaki geçişlerimizi her 2 dakikada 1’den fazla kez yapıyoruz. Kullanıcıların %75’i en az 2 ila 4 sekme arasında geçişler yaparak çalıştıklarını belirtiyor.
Peki bu çok yönlü çalışma beynimizi nasıl etkiliyor?
Beynimizi hem duyma hem de görme fonksiyonlarımız için aynı anda zorladığımızda, üzerimizde oluşan stresten dolayı problem çözme yeteneğimiz azalıyor, düşünmemiz yavaşlıyor ve yaratıcılığımız azalıyor.
İyi haber: Google beynimizin yerini alıyor!
Google’ı her gün 7,2 milyar kez ziyaret ediyor ve burada 3 milyar arama yapıyoruz. Yani Google hemen hemen beynimizin yerine çalışıyor. Google yokken bir bilgiye ihtiyacımız olduğunda, bu bilgiye sınırlı sayıda kaynaktan ulaşıyorduk. Beynimize kaydettiğimiz bu bilgiye tekrar ihtiyacımız olduğunda hatırlamaya çalışmak zorunda kalıyorduk. Fakat Google’dan sonra aradığımız bilgileri internetten çok rahat elde edebildiğimiz gibi o bilgilere tekrar ihtiyacımız olduğunda tekrar hatırlamak zorunda kalmıyoruz. Çünkü biliyoruz ki istersek tekrar elimizle koymuş gibi o bilgilere ulaşabiliriz.
Peki mutlu muyuz?
Hayır! İnternet müptelalarının depresyona girme ihtimalleri diğer kişilere göre 2,5 kat daha fazla. Çünkü bu yoğun kullanım; konuşma, duygu, algı ve hafıza kabiliyetlerimizin oluşumunda beynimize gerekli sinyallerin iletilmesi görevini üstlenen beyaz maddenin %20 oranında azalmasına neden oluyor.
Şüphesiz ki bulunduğumuz dönemde kendimizi internetten tamamen soyutlamak mümkün değil. Zaten bunu yaptığımızda yararının mı yoksa zararının mı daha fazla olacağı bir tartışmaya açık bir durum. Ama elimizden geldiğince beynimize de nefes alma şansı tanıyalım. Google’a rağmen ona hala çok ihtiyacımız var. :)
Paylaşım Butonları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir